ممکن است همیشه در حین تماشای یک فشن شو متوجه کلماتی نظیر کوتور (couture) یا (ready to wear) در توضیحات یک کالکشن شوید.

این کلمات تابلوهای راهنمای شما به سوی ورودی این دنیای رنگارنگ فشن هستند؛ پس با ورجاوند همراه شوید

کوتور چیست؟

جاده کوتور از هنر طراحی های خلاقانه و ساختار شکن در دستدوزی های منحصر به فردی میگوید که ساعت ها برای آن وقت گذاشته شده و هرکس نمیتواند از پس هزینه های آن بر بیاید.

کوتور معمولا بر پایه دو چیز به وجود می آید؛ اول باور اینکه طراحی و دوخت لباس ها یک هنر است و دوم

طراحی هایی که بر اساس شخصیت شخص مخاطب طرح زده شدند.

همانطور که میبینید کوتور یک باور بر پایه هنر است، اما چه کسی اولین بار این نبوغ را داشت که باور و دیدگاهی متفاوت در دوخت داشته باشد؟

در قرن 19 میلادی شخصی با نام چارلز فردریک وُرث (که به پدر کوتور شناخته شد) این ایمان را داشت که طراحی و دوخت چیزی فراتر از یک خیاطی روزمره است و باید به هنر کاربرده شده در آن توجه بیشتری کرد؛ او هنوز بیست سال نداشت که سفر خود به سوی جهانی به نام فشن را با شاگردی در مغازه یک ابریشم فروش شروع کرد.

و در دهه 20 زندگی اش پس از چندسال کارکردن در مغازه های پارچه فروشی و نساجی به پاریس نقل مکان کرد تا رسالت بزرگش را به سرانجام برساند و در پاریس با همسرش ،یک مدل شال و روسری های ابریشمی اشنا شد و از او به عنوان مدل زنده طراحی هایش استفاده کرد.

اما هرچقدرم کوتورهای وورث حرکت های بزرگی بودند ،در آن شیوه های جدید بکار نرفته بود تا زمانی که سر و کله یک یاغی جوان به نام پاول پوآرو پیدا شد

پوآرو هم مانند وورث از همسرش به عنوان مدل استفاده میکرد؛ یک زن لاغر اندام قد بلند، کاملاً  بر خلاف ارزش های محلی فرانسه بود

در سال 1910 پاپ دامن های چسبان پوآرو را محکوم و ممنوع اعلام کرد

معیار های زیبایی پوارو بعد از جنگ جهانی اول دوام نیاورد. همزمان با جنگ جهانی اول، یکی از غول های دنیای مد راه خودش را آغاز کرد: کوکو شنل با طراحی هایی برای زنان از جمله طراحی های مردانه پوش (مثل کت و ژاکت) پا به میدان گذاشت. او کار خودش را با طراحی و دوخت کلاه شروع کرد و مدتی بعد مغازه کوتور خودش را راه انداخت.

 

همچنین در زمان پیشرفت شنل ،طراحی های پر زرق و برقی از سوی السا شیاپرلی شهرت یافت؛ طراحی های او اکثرا جنبه هنری داشت و شهرت او از کالشنش با سالوادور دالی هنرمند سبک سورئال آمد

السا شیاپرلی کوتوریری تجملاتی

elsa shiapperli

خلاقیت های هوشمندانه شیاپرلی باعث شد در های تازه ای در صنعت کوتور گشوده شود.

سایه تاریکی در زمان جنگ جهانی دوم بر صنعت کوتور افتاد و بیشتر طراحان از فرانسه فرار کردند .

آن زمان که نازی ها قصد داشتند وین و برلین را پایتخت مد و فشن کنند اتحادیه مد و لباس فرانسه باعث باقی ماندن این صنعت در پاریس شد و این ها تلاش های لوسین لیلانگ بود .

اوایل دهه 40 لیلانگ در یک پیشنهاد برای بازسازی این صنعت، دو طراح به نام های کریستین دیور و پییِر بالماین رادر استودیوی خودش استخدام کرد.

اما پس از مدتی هر دو طراح از این استودیو خارج میشوند و هر کدام به دنبال راه خودشان میروند.

پیر بالماین صاحب برند بالماین

Pierre balmain

در سال 1946 پییِر بالماین مغازه کوتور خود را باز کرد و دقیقا یک سال بعد دیورکالکشنی مبنی بر آنکه ارزش های زیبایی دهه های قبل از جنگ را بازگرداند به میان آمد.کریستین دیور اولین کالکشن کوتور خود را در سال 1947 ارائه کرد

کالکشن دیور طراحی های از یاد رفته بودند، این طراحی ها با نشان دادن انحنای بدن یک زن ،تفکر و شیوه پوشش مردم را کاملا دگرگون کرد و سیلوهت ساعت شنی و گلابی شکل به میان آمدند و کوتور در دهه 50 تا حدودی نجات یافت.

نیو لوک کوتور دیور

Dior newlook 1947

در اواخر دهه 60 ،کودکان دوران جنگ جوانان جامعه بودند ؛تعداد تقاضا برای لباس های ارزان بالا رفت و دیگر خبری از خریدار های پولدار نبود ؛جوانان دهه 60 با به میان آوردن مد جوان و استایل های نو کم کم (ready to wear) را به بازار مد و فشن وارد کردند به گونه ای که در دهه 70 تنها 12 خانه کوتور باقی مانده بود.

شرکت lvmh سهام دار برند های لوکس دنیا

LVMH company

تغییرات خیلی بزرگ در دهه 80 اتفاق افتاد؛ زمانی که شرکتLVMH  که از همکاری دو برند لویی ویتان و موئت هِنِسی بووجود آمده بود ،کنترل خیلی از برندهای لاکچری و لوکس را به دست گرفت و بعد ها در دهه 90 با خرید سهام برندهایی مثل دیور ،ژیوانشی ،سِلین و کِنزو ،باعث شد این کمپانی به یک امپراطوری از کوتور تبدیل شود.

در یک چشم بهم زدن الکساندر مک کویین ،گوچی بالنسیاگا و بقیه کمپانی ها به یک کنگلومرایی از کوتور تبدیل شدند.

ژان پل گوتیه پسر بد دنیای کوتور

jean paul gaultier

اما باز هم این اعتقاد که کوتور مرده وجود داشت تا زمانی که ژان پِل گوتیه پسر بد دنیای کوتور اولین کالکشن کوتور خود را در سال 1997 ارائه کرد و کوتور به حالت کنونی اش وارد شد.

اما سخت است که بخواهیم اعتقادات کوتوری را پیش بینی کنیم؛ تا زمانی که افراد پولدار متقاضی آن هستند کوتور زنده است و نفس میکشد.

خب به آخر این جاده بی پایان رسیدیم…

تا سفر بعدی در انتظار مسافران هستیم .

صبا زردشت