شروع طراحی لباس، از کجا ؟

لازمه ورود به هر رشته تحصیلی یا شاخه ای از کسب و کار، دارا بودن یک سری ویژگی ها و علایق شخصی است. تحصیل در رشته طراحی لباس مستلزم شناخت علاقه خود که چه می خواهیم و قرار است با کسب کردن دانش طراحی لباس چه کاری در چه زمینه ای انجام دهیم؟

شناختن و پی بردن به علاقه ذاتی و فطری آدمی هر چند آسان، اما دارای اصول و قواعدی حائز اهمیت است که در این راه می بایست به آنها توجه ویژه داشت و به نحو احسن به کار برد. و دیگر نکته مهم در پیرو شناخت علاقه، شناخت و کسب اطلاعات و دانش درمورد علوم زیرشاخه و پیوسته و پیرامون رشته طراحی لباس است.

در ابتدا لازم است به این نکته بپردازیم که چطور و چگونه به علایق ذاتی خود پی ببریم و آنها را بشناسیم؟

قدم اول خودشناسی و پی بردن و عمیق شدن در ذات و اخلاق و رفتار و در نهایت مورد علاقه های ما است. آدمی در هر مقطعی از زندگی که پا می گذارد برای جلوگیری از اتلاف وقت، عمر و هزینه خود، می بایست شناخت کامل و واضحی از موقعیت خود داشته باشد و با دید کامل و جامع وارد یک زمینه تحصیلی، شغلی و… شود. قبل از آنالیز و بررسی موقعیت جدید زندگی، لازم است که ما، خود را مورد بررسی و آنالیز قرار دهیم. چطور؟ با شناخت خود. چگونه؟ تحقیق و مشاهده رفتار و حالات خود و گرفتن مشاوره درمورد اخلاقیات و رفتارها و عقاید، و بررسی کردن دستاوردها و پیش زمینه زندگی گذشته خود و فعالیت های امروز خود.

با بررسی و شناخت این موارد ما متوجه می شویم که چه کسی بوده ایم و در حال حاضر چه کسی هستیم و می خواهیم در آینده چه کسی باشیم و چه کاری انجام دهیم.

اهمیت فعالیت ها و روند زندگی گذشته ما و ربط آن به مورد علاقه هایمان در حال حاضر نباید نادیده گرفته شود. شما در گذشته از انجام چه کارهایی لذت می بردید که حتی در مابین آن نیاز به استراحت پیدا نمی کردید یا زمان کار و فعالیت با زمان اوقات فراغت شما قابل تشخیص نبوده است؟

محیط و پیرامون طراحی لباس

در مرحله بعد لازم است به محیط و پیرامون رشته طراحی لباس بپردازیم. موارد قابل بررسی و یادگیری در این رشته :

طراحی لباس دانشی فراگیر و گسترده است که دربرگیرنده علوم و شاخه های بسیاری است. برای فراگیری طراحی لباس در قدم اول لازم است که اصول و مبانی ابتدایی طراحی لباس، نحوه طراحی کردن فیگور و آناتومی ها و پیاده سازی انواع لباس و قسمت های گوناگون لباس بر روی مانکن، جنسیت سازی و حجم بخشیدن به اندام و انواع جنس های پارچه و لباس ها با استفاده از تکنیک هایی چون مدادرنگ، آبرنگ، گواش، مارکر و… . این موارد جز ابتدایی ترین دروس در یادگیری طراحی لباس هستند نه همه آن چیزی که یک طراح لباس باید فراگیرد.

شناخت موارد تکمیلی طراحی

در ادامه لازم است هنرجو وارد فراگیری و یادگیری دیگر علوم مرتبط مانند: خیاطی، الگوسازی (بسته به نوع هدف و کاری که می خواهیم انجام دهیم در سطح متوسط و یا پیشرفته)، پارچه شناسی و طراحی پارچه (آشنایی با بازار پارچه فروشان و سر زدن مداوم به آنها و پیگیر روند پارچه های ترندی)، فراگیری توانایی کار با نرم افزارهای تخصصی رشته طراحی لباس و دنیای دیجیتال (مارولس، جمینی و…) در طراحی کردن به صورت دیجیتال، علارغم تخصص در طراحی بصورت سنتی. جمع آوری اطلاعات و شناخت درباره ی مواد و متریال و دیگر لوازم خرج کار (آشنایی با خرازی ها و پیگیری و دیدن محصولات به روز و جدید آنها) مورد استفاده در طراحی و ساختن یک لباس است، شود.

در ادامه این روند برمی خوریم به علوم و دانش بسیار مهم و حیاتی در طراحی لباس، به طوری که بدون یادگیری و شناخت این علوم نمیتوان به راحتی یک طراح لباس خلاق و موفق بود. علومی مانند: تاریخ فشن ایران و جهان (شرق و غرب)، جامعه شناسی ایران، جامعه شناسی جهان، شناخت طراحان و برندهای طراز اول دنیا، بررسی و کنکاش کردن در روند زندگی و پیشرفت کاری آنها و سازوکار موفق ترین برندها. اصول و مبانی رنگ شناسی، دنیای وسیع رنگ ها و ترکیب و بازی با رنگ ها. درک و شناخت انواع استایل ها و سبک ها و نحوه کاربرد و به کارگیری آنها، ریشه ها و شکل و علت پیدایش سبک و استایل های متفاوت در هر برهه از زمان. و در نهایت برای به نتیجه رساندن مراحل یادگیری علوم مرتبط با طراحی لباس لازم است که با مباحث فوق العاده مهم و ضروری و جهت دهنده مارکتینگ (علم بازاریابی فشن) و برندینگ (علم برند سازی حرفه ای فشن) آشنایی پیدا کنیم و اقدام به یادگیری. در این علوم مارکتینگ و برندینگ ما بر اساس توانایی های خود در صنعت مد و پوشاک جایگاه خود را پیدا می کنیم و درصدد ساختن آن برمی آییم.

مطالعه و تحقیق در این علوم در جهت باز شدن و گسترده شدن دید و بینش هنرجو کمک شایانی می کند. به عبارتی با فراگیری هر کدام از این علوم در پیرامون رشته طراحی لباس، یک بال و افق دید جدید و تازه به ما می دهد برای خلق آثار منحصر به فرد و ارزشمند.

خلاقیت در طراحی لباس

و در آخر خالی از لطف نیست که به این نکته توجه کنیم که برای تبدیل شدن به یک طراح لباس خلاق و موفق در ابتدا و انتها باید به خود رجوع کنیم، همان طور که بیان شد در اولین قدم دست به شناخت خود می زنیم و هدف سازی می کنیم و این روند آموزشی را پیش می بریم تا در نهایت دوباره بازگردیم به وجود خودمان تا تفکر و بینش خود را در قالب آثار عرضه کنیم.

نتیجه دادن و به ثمر نشستن این علوم در حرفه و کار ما مستلزم مطالعه و تلاش بسیار زیاد است. تلاش زیاد و مطالعه همیشگی و بی وقفه ما را در این حرفه صاحب امتیاز می کند و باید بدانیم که پروسه یادگیری و مطالعه و تلاش محدود به چند روز و یا یک مدت مشخص نیست بلکه روندی همیشگی و اساسی در پروسه فعالیت ما است.

تمرین،مطالعه،یادگیری و تلاش رمز موفقیت و رشد و پیشرفت در هر زمینه تحصیلی و شغلی است. به امید تلاش و یادگیری مداوم.