اکسسوار چیست؟

به تمامی لوازم جانبی در استایل و پوشش هر فرد غیر از پیراهن‌های اصلی که برای افزایش جلوه و جذابیت و زیبایی استایل مورد استفاده قرار می‌گیرد، اکسسوار گفته می‌شود.

افراد چه پیرو فشن باشند یا نباشند، متناسب با سلایق و علائق خود، به صورت دلخواه و همینطور متناسب با سبک و استایل خود از انواع اکسسوار استفاده می‌کنند. استفاده از اکسسوار منوط به زمان یا مکان خاصی نیست، بلکه افراد درهر زمان ودرهر مکانی می‌توانند از اکسسوار متناسب آن شرایط استفاده کنند.

مانند انواع کلاه، سربند، توربان و… انواع ساعت رسمی، مجلسی، اسپرت و… انواع کمربندها و ساس بندها و… انواع کیف و کفش… انواع زیورآلات مردانه و زنانه مجلسی، اسپورت و… انواع شال، روسری، شال گردن، مچ بند و… انواع عینک و…بسیاری از اکسسوار متنوع دیگر که امثال آن را در فشن‌ شو‌ها از استایل‌هایی که طراحان ساخته‌اند دیده‌ایم.

در ادامه با مرکز دیزاین ورجاوند همراه باشید.

ماسک‌های ترندی

تاریخ تکرار می‌شود؟ شکل گیری اکسسواری جدید و جذاب درپی اتفاقات مهم اجتماعی

همه می‌دانیم که بسیاری از سبک‌ها و استایل‌ها و همین اکسسوری‌ها در طول تاریخ در جوامع مختلف بر اثر تاثیراتی از دنیای بیرون و در بستر تحولات و تغییرات اجتماعی شکل گرفته است. تقریبا می‌توان گفت همه سبک‌هایی که می‌شناسیم با تمام لوازم جانبی مورد استفاده در آنها در پی تحولات فکری، فرهنگی و اجتماعی به وجود آمده است.

برای مثال رجوع کنیم به سال‌های جنگ جهانی دوم دهه 40 میلادی وتبعا اثرات آن دردهه 50 میلادی، درپی شرایط به وجود آمده به دلیل جنگ و نبودن مردان در سطح شهرها برای فعالیت‌های همیشگی‌شان، زنان این امر مهم را قبول مسئولیت کردند و به کارخانجات و کارگاه‌های صنعتی راه پیدا کردند و مشغول فعالیت شدند.

و خب کار با دستگاه‌ها و وسایل خطرناک مستلزم رعایت نکات ایمنی و حفظ سلامتی است. از این رو زنان برای حفظ سلامتی و ایمنی خود درحین کار می‌بایست موهای بلند خود را به صورتی بپوشانند که هم مانع کار و فعالیت آن‌ها نباشد و هم اینکه در لابه لای دستگاه‌ها نرود، با ابزار برخورد نداشته باشد و سلامتی و ایمنی آن‌ها در خطر نباشد. زنان موهای خود را با دستمال‌هایی در بالای سر جمع می‌کردند و می‌بستند (Turban)، و یا اینکه تمامی موها را در محافظی از جنس تور (Hair Net) جمع می‌کردند. رفته رفته با همه گیری این حرکت و استفاده بیشتر از این تکنیک، این سربندها و تورها از حالت لباس ایمنی و کار خارج شدند و تبدیل به یک اکسسواری برای تزئین موی زنان وجذابیت بیتشر استایل آن‌ها شدند.

هفته مد و اکسسواری جدید

آیا ماسک می‌تواند اکسسوار باشد؟

در این چند ماه اخیر، به دلیل مواجهه دنیا با ویروس کووید 19 (کرونا) همگی شاهد تغییرات سبک، سیاق و علاقه‌های مردم هستیم. اینکه به حذف یک سری اکسسوار در استایل خود رو آورده‌اند و همچنین اضافه کردن یک سری اکسسوار جدید و نوین به استایل خود علاقه نشان داده‌اند. هرچند می‌توان گفت استفاده از ماسک‌ها یک جنبه اجبار و ناچاری را هم درپی دارد.

اما با استفاده هوشمندانه و درست از این اکسسوار ضروری، هم حال خوشایندی به خودمان می‌دهد و استرس و اضطراب‌های ناشی از کرونا را کاهش می‌دهد و هم اینکه استایلمان را جذاب و ترندی می‌کند.

میدانیم استفاده زیاد در طول شبانه روز از ماسک و دستکش، ما را دستخوش تغییر حالات روحی و روانی می‌کند. پس چه اقداماتی انجام دهیم برای اینکه حالمان و استایلمان با استفاده همیشگی از ماسک، خوب و جذاب بماند؟

ما اکسسوار را برای استایل خود متناسب با علائق و گرایشات خود انتخاب می‌کنیم. می‌توانیم این نکته را به انتخاب ماسک، نوع، طرح و جنس آن تعمیم دهیم. به عبارتی از ماسک‌هایی استفاده کنیم که معرف و هماهنگ با سطح سلیقه و علاقه ما باشند. و راحتی خیال و ایمنی و جذابیت را برای ما به ارمغان آورند.

به عنوان مثال یک طراح خوش سلیقه چینی، خانم ژو لی، ماسک لوکس و جذاب N95 تولید می‌کند. لباس ایمنی (گان) تولید می‌کند. اما وجه تمایز او در چیست؟ استفاده از نمادهای خوشبختی چین بر روی ماسک‌ها و لباس‌ها، با پارچه ابریشم چینی در طرح‌های گل‌های ارکیده زرد (نماد خوشبختی در بین مردم چین)

هفته‌های مد و اکسسواری نوین

وقتی طراحان و تولیدکنندگان به این مسائل در جوامع خود توجه آگاه باشند، خیلی راحت می‌توانند آرامش خیال و ایمنی را به مردم هدیه دهند و در حال خوب و سلامتی آن‌ها شریک باشند.

از طرح‌های آرامش بخش، جذاب و گیرا، اصیل و یا ترندی با پارچه‌های مرغوب و استاندارد می‌توان استفاده کرد برای تولید ماسک‌ها و دستکش‌ها و لباس‌های ایمنی برای مردم سرتاسر کشور.

هیچکس نمی‌داند این اکسسوار ناخوانده، تا کی، چند سال و چند ماه میهمان ما خواهد بود، پس از آن در جهت حفظ سلامتی و زیبایی خود بهترین بهره را داشته باشیم.

برای خودمان، برای عزیزانمان و برای همه مردم جهان.