لوئیس هاین آمریکایی تبار، عکاس، جامعه شناس و معلم. متولد در سال 1874 میلادی و پایان زندگی در سال 1940 میلادی در سن 66 سالگی.

لوئیس هاین:

عکس ها نمی‌توانند دروغ بگویند، ولی دروغگوها می‌توانند عکس بگیرند.

در سال‌های ابتدایی قرن بیستم در جوامع غربی، با وجود شروع گستردگی و همه‌گیری تکنولوژی، صنایع و ماشین آلات، نیاز به نیروی کار فراوان در ساعات طولانی شبانه روز، صاحبان کارخانجات و کسب و کارها و روسای کارگاه‌ها بر این شدند، درپی این تغییرات سریع، برای رفع نیاز خود تعداد بسیار زیادی از کودکان و نوجوانان رده‌های پایین اجتماعی را به خدمت خود درآوردند و از آن‌ها بهره‌کشی کرده و از نهایت تاب و توان آن‌ها برای کارهای سنگین و سخت و خطرناک استفاده کنند.

کودکان کار در دنیای صنعتی قرن بیستم/لوئیس هاین

در این بین، هنرمندی دغدغه‌ مند، جامعه شناسی متخصص وارد عرصه می‌شود و با عکاسی‌های خود (هرچند به صورت پنهانی و غیرمستقیم گرفته می‌شد) مردم، دولت‌ها و جوامع را از روی دیگر فضای پیشرفته، صنعتی و مدرن آشنا می‌کند. در دورانی که اکثریت از پیشرفت‌ها و مدرن شدن‌ها، خوشحال و خرسند هستند و نهایت استفاده را می‌کنند، کسی به این وادی راه پیدا می‌کند و آن روی سکه را نمایان می‌سازد.

در این دوران درک عموم از میزان عجین شدن چرخ دنده‌ها با زندگی مردم، وجهه ترسناک صنعتی شدن و کار کردن کودکان و نوجوانان پایین است. و این امتیازی برای مدیران و صاحبان کارخانجات بزرگ است. فضایی که حکومت‌ها نسبت به رفاه مردم بی‌تفاوت بوده و فقط درصدد رشد هرچه بیشتر صنایع و تکنولوژی هستند.

همین امر دستمایه ای برای لوئیس هاین می‌شود برای به تصویر درآوردن عمق زندگی توده مردم و بخصوص کودکان کار و تلاشی برای توجه بیشتر به کودکان و اصلاح قوانین کار.

چرخ دنده‌ها و انسان صنعتی شده/لوئیس هاین

لوئیس هاین، یکی از بزرگان عکاسی مستند اجتماعی، درنهایت با فعالیت‌های بسیار درجهت به تصویر کشیدن لایه‌های پنهانی زندگی و فعالیت‌ کودکان کار در جهان مدرن، موفق می‌شود برای به تصویب رسیدن قانون مرکزی فدرال علیه کار سخت کودکان، توسط رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا.

نمونه‌هایی از این دست، از فعالیت‌های هنرمندان دغدغه مند در هر زمینه کاری نقاشی، عکاسی، نویسندگی، فشن دیزاینر و… در جوامع مختلف بسیار است. هنرمندانی که از علم، بینش و هنر خود بهره برده‌اند و آثاری خلق کرده‌اند درجهت قدم برداشتن برای بهبود اوضاع و شرایط جامعه خود و هموار کردن مسیر پیشرفت بشریت.

هنرمندانی که هر کدام بینشی جدید از اوضاع جوامع خود به ما عرضه کرده‌اند. در هر برهه از تاریخ که بشریت در مواجهه با تغییرات عظیم و دگرگونی‌های بسیار قرار می‌گیرد، ممکن است هم دچار اتفاقاتی ناگوار هم اتفاقاتی خوشایند بشود.

در مواجهه با این مسائل جایگاه هنرمندان و فعالان اقتصادی و اجتماعی کجاست؟

حال و اوضاع امروزه را ببینید! همه گیری و شیوع ویروس کووید19 در سرتاسر کشورمان و همچنین جهان، آیا روند سریع تغییرات جهانی را حس می‌کنید؟

تغییر رویه دادن در زندگی و کسب وکار، همچنین تغییر در نوع دیدگاه ما به جهان می‌تواند باعث همسو شدن ما با اتفاقات شود و نیز گرفتن نتایج بهتر.

آیا می‌توانیم مانند افرادی همچون لوئیس هاین در مواجهه با تغییرات جهانی، اقداماتی مثبت برای آیندگان رقم بزنیم؟

لوئیس هاین در مواجهه با دنیای صنعتی و مدرن شده و ما در حال حاضر در مواجهه با اپیدمی ویروس کرونا.

هر دو ماقوله تغییراتی شگرف و عظیم را برایمان به ارمغان آورده است. چه اقداماتی انجام دهیم تا در لایه‌های وحشتناک و مخفی این شرایط به دام نیفتیم؟

انسان در مواجهه با دنیای پساکرونا

هنرمندان و فشن دیزاینرها در سطح جامعه چه دغدغه‌ها و مسائلی را دنبال می‌کنند؟ آیا هستند افرادی که در فعالیت‌های خود به دنبال راه حل برای شرایط موجود باشند؟

نمیتوان منکر تاثیرگذاری بسیار هنرمندان، نوع نگرش، بینش و آثار آن‌ها در سطح جامعه در بین عموم مردم و حکومت‌ها شد.

به دلیل همین امر، در هر اجتماعی در برخورد با تغییرات سریع چه در سطح کشوری چه در سطح جهانی، نیاز به افرادی است که با تفکر، فعالیت و اثر خود قدمی در کاهش مسائل به وجود آمده و افزایش بهره‌وری از شرایط موجود بردارند.

لوئیس هاین:

من در زندگی دو کار انجام داده‌ام. چیزهایی را نشان دادم که می‌بایست اصلاح شود و چیزهایی را نشان دادم که می‌بایست تحسین شود.