امروزه ما در زندگی خود با جهانی کوانتومی و بدون ثبات مواجه هستیم. ویروس کووید 19 (کرونا) این مسئله را به شفاف ترین وضع ممکن به ما ثابت کرده است. مواجه با مسائلی هستیم، که امکان دارد هر روز زندگی ما را دستخوش تغییراتی کند، و از کنترل ما خارج شود. ما انسان ها در حال حاضر، می بایست بیشتر از سال های گذشته حواسمان جمع پیرامونمان باشد، و نسبت به تغییرات و اتفاقاتی که در جهان اطرافمان می افتد، واقف باشیم تا بلکه بتوانیم از کنترل خارج شدن زندگیمان جلوگیری کنیم.

واقف و مطلع بودن از دنیای پیرامون خود، نیازمند توجه و نگاه گسترده به مسائل و اتفاقات و حتی زندگی دیگر انسان ها و جانوران است. با دید و نگاهی که به دست می آوریم، می توانیم وضعیت جهان را در قبل از اپیدمی کرونا و جهان در مواجهه با این مسئله را آنالیز کرده و بررسی کنیم تا قادر باشیم از این وضعیت پیش آمده به بهترین نحو ممکن استفاده و بهره داشته باشیم، در پی شناخت فرصت ها و کاهش دادن موانع و مشکلات.

اپیدمی کرونا

از موارد مهمی که در اپیدمی کرونا دستخوش تغییرات بسیاری شده و تقریبا اکثریت زیرساخت های آن صنعت نیازمند بازبینی و بازسازی است، صنعت بزرگ مد و پوشاک جهان است. می توان گفت صنعت فشن، با به وجود آمدن ویروس کووید 19 بسیار غافلگیر شد و به یک باره، تمامی برنامه های قابل اجرا در برندها و شرکت های مرتبط با فشن متوقف شد. در پی این توقف، مدیران برندها و شرکت های فشن به دنبال یافتن راه حل هایی برای ادامه روند کاری خود بودند. در این بین قدم در راه بیرون کشیدن فرصت هایی از دل وضعیت پیش آمده گذاشتند. از زمانی که توانستند از شوک وضعیت به وجود آمده و متوقف شدن کل برنامه ریزی ها بیرون بیایند، و بپذیرند که باید خود را هرچند کم با شرایط پیش آمده، هماهنگ کنند و با همین موج حرکت کنند و برنامه ها و پلن های خود را بر اساس وضعیتی که نتیجه ویروس کووید 19 است، بچینند و فعالیت کنند، می توان گفت شاهد حرکت دوباره این صنعت هستیم.

فعالیت هایی مانند، آنلاین برگزار کردن فشن شوها، کلاس های آموزشی، کنفرانس ها و جلسات و… . همچنین در پی به مشکل برخوردن زنجیره تامین ارزش در صنعت فشن، برندها برآن شدند که تغییراتی در روند تولید محصولات خود به وجود آورند. به عنوان مثال، استفاده  نکردن از زیپ و دکمه های زیاد در لباس و تغییر طراحی ها، کاربردی تر کردن لباس ها و دیگر محصولات، استفاده از مواد و متریال باقی مانده از روند تولید کالکشن های قبل از قبیل انواع پارچه و اکسسوری ها…

علاوه بر برنامه ها و روند کاری فعالان صنعت فشن، همه ما انسان ها می بایست همین تغییر رویه را در کسب وکار ها و زندگی شخصی خود دنبال کنیم به این دلیل که ما در این جهان تنها نیستیم و همه فعالیت های ما بر یکدیگر تاثیرات شگرفی دارد.

تغییراتی در روند تولید محصولات

صنعت فشن و همچنین دیگر کسب وکارهای مرتبط و متصل با این صنعت، هرچند که متحمل ضرر و زیان هایی بسیار شده اند، و در بازار وضعیت عرضه و تقاضا برای محصولات دستخوش تغییراتی شده، به عنوان مثال، مردم و تقاضاکنندگان باتوجه به شرایطی که برایشان پیش آمده در الگوهای خرید و مصرف خود تجدیدنظرهایی انجام داده اند، و تمایل به برآورده کردن نیازهای اساسی خود دارند، در حوزه پوشاک می توان به این مورد اشاره کرد که همین تغییر نوع تقاضا بر روی مد و ترندهای هر فصل تاثیراتی گذاشته است. لباس هایی که کاربردی تر، راحت تر و امکان شست وشوی بیشتر و بهتر را داشته باشد، و به وجود آمدن ترندهای جدید در استایل و پوشش مردم مثل، ماسک ها و دستکش های متنوع و… در همین راستا، مدیران برندها می توانند با داشتن نگرشی جهانی و انعطاف پذیر و دیدن فرصت های ناب از دل مشکلات و تهدیدها اقدام به بازبینی و بازسازی بیزینس خود کنند.

استراتژی بیزینس

اتفاقی مهم و مثمره ثمر که در صنعت پوشاک افتاده است، همگام و همراه شدن با مسائل و تغییرات جهانی است. هم در ایران (البته به صورت ابتدایی) و هم در دنیا، برندها و کمپانی های صنعت فشن، راه در جاده کرونا گذاشته اند و بسیاری از استراتژی های بیزینس خود را بر پایه وضعیت در حال حاضر دنیا بنا کرده اند. وضعیتی بی ثبات، کاملا متغییر و پویا.

استفاده از این اتفاق مهم، نقطه قوت و برد، برای برندها و بیزینس هایی است که به دنبال رهایی از پیله کرونا هستند.

شاید بتوان گفت دنیای مد و فشن رویه های سابق خود را ندارد، و این بازبینی هایی که صورت گرفته مثل، گسترش ارتباطات در دنیای دیجیتال، عرضه و تقاضا در بستر فضای آنلاین، استفاده بهینه از مواد و متریال در هنگام تولید و… ، علارغم حرکتی دوباره در فضای بیزینس، باعث به وجود آمدن تغییراتی مثبت در جهان و محیط زیست شده است، که همین امر، خود می تواند کمکی باشد به رشد و پیشرفت در فضای بیزینس و زندگی شخصی.

صنعت مد و فشن به پرواز درمی آید، اگر شناخت درستی از پیله ای که در آن گیر افتاده است را به دست آورد…