میهمان این ماه مرکز دیزاین ورجاوند، مدنویس و مشاور در زمینه کالکشن بندی هستند، فردی بسیار خوش اخلاق و خوش خنده سردبیر مجله الکترونیک تهران مدا، سرکار خانم نیلوفر ترابنده.

مهمان این ماه مرکز دیزاین ورجاوند خانم نیلوفر ترابنده

در ابتدا از ایشان خواهش کردیم یک بیوگرافی کوتاه و مختصر از خودشان برای ما بازگو کنند.
– نیلوفر ترابنده هستم ،32 سال دارم و مد نویس،مشاور در زمینه کالکشن بندی ،ایده پرداز و محتوانویس هستم همچنین مدتی هست که مجله الکترونیک تهران مدا را تاسیس کرده ام

+ برای ما بگویید که چه چیزی شما را به زمینه مد و لباس وارد کرد؟

– از همان کودکی فامیل های مادرم در زمینه مزون داری و خیاطی فعالیت داشتند و من از کودکی با این فضا همراه شدم و با دنیای مد و فشن آشنا شدم. در ابتدا شاید به این فکر نمی کردم که می توانم در دانشگاه طراحی لباس بخوانم و شاید اصلا هدف من این نبود. اما بعد از ورود به دانشگاه بیشتر از قبل به این رشته و دنیای مد علاقه مند شدم.

+ ایا شما در زمینه کاری اتان و یا در زندگی شخصی الگوی مشخصی داشته اید؟

نمی توانم بگویم که الگوی مشخصی داشته ام، در سبک زندگی کردن و رفتاری ام مادرم برای من یک الگوی بسیار مهم بوده است. زمانی که وارد طراحی لباس شدم الگوی من کارل لاگرفلد (مدیر خلاقیت سابق برند شنل) بود که نگاهش به مقوله فشن بسیار متفاوت بود. بعد ها که وارد مد نویسی شدم، آنا وینتور (سر دبیر مجله ووگ یا همان انجیل مد و فشن از سال 1988) را به عنوان یک الگو قرار دادم.

غول مدنویسی در دنیا و غول کوتور در دنیا

karl lagerfeld and anna wintour

+ آیا قصد دارید که مجله تهران مدا را به چاپ برسانید؟

_ تهران مدا یک مجله مجازی و الکترونیک است و هدف از متولد کردن این مجله انتشار کردن آن به صورت چاپی نبوده، به نظرم این روزها دیگر کسی به تهیه مجلات و نشریات به صورت چاپی علاقه ندارد.

+ بین مدنویسی و طراحی لباس چه چیزی به شما انرژی بیشتری می دهد؟

– در زمان تحصیل منابع اطلاعاتی آنچنانی نداشتم و قادر نبودیم که دید بازتری داشته باشیم اما بعد ها با همگانی شدن اینترنت تحقیق در زمینه مد برایم به یک سرگزمی تبدیل شد. تحقیقات و مدنویسی انرژی بیشتری به من می دهد.
– من در زمینه های دیگری هم فعالیت داشتم اما مدتی که صاحب یک مزون بودم متوجه شدم که علاقه من بیشتر در زمینه مد نویسی است. اینجا بود که ایده تهران مدا هم متولد شد.

+ آیا تجربه تدریس هم داشتید؟

– خیلی سال پیش طراحی لباس و کالکشن سازی را تدریس می کردم و هرچند وقت یک بار دوره های تخصصی برگزار میکنم اما حرفه اصلی من تدریس نیست.

+ آیا مد و فشن در استایل و نوع پوششتان تاثیراتی داشت؟

– به اعتقاد من استایل و پوشش شخصی به احساسات ما مرتبط است، بله در استایل من تاثیراتی داشت اما برای من یک استایل واحد یا پوشش واحدی مشخص نکرد. من در دوره های مختلف با توجه به حال و هوا و احساساتی که داشته ام استایل های مختلفی را امتحان کرده ام. پوشش من هیچ وقت وابسته به ترندها نبوده.

+ تعریف شما از حرفه مدنویسی چیست یک فرد مدنویس چه وظایفی دارد؟

– تعریف مدنویسی چی هست؟ مدنویسی یعنی شما در مورد حیطه های مختلف فشن بنویسید و فعالیت داشته باشید. لازم است ارتباطاتان را با دنیای فشن آنقدر قوی کنید که بتوانید با دید باز و اطلاعات کافی بنویسید و یک دلخوری من این است که چرا مدنویسان و محتوا نویسان با عشق کار نمی کنند؟ محتواهای کاملی نمی نویسند و اطلاعات غلط را رواج می دهند.

+ رسالت خودتان را چطور می بینید؟

– دغدغه من همیشه این بود که باید اطلاعات بیشتری در کشورمان در دسترس داشته باشیم، ما باید آگاه سازی کنیم تا مردم بیشتر با حیطه مد آشنا بشوند. رسالت من ایجاد تغییر مثبت در صنعت مد ایران است.

+ در آخر پرسیدیم که آیا برای ما توصیه ای دارند؟

– این را به یاد داشته باشید که اهدافمان را باید از انگیزه محوری به وظیفه محوری تغییر بدهیم. جملات انگیزشی و تصمیمات آنی نباید موتور فعالیت ما باشد. وقتی هدف خود را به یک وظیفه تبدیل کنیم آنوقت فعالیت ها و تلاشهایمان در جهت رسیدن به اهداف بعد از مدتی کوتاه متوقف نمیشود و مستمر خواهد بود. این ها مصاحبات ورجاوند با سرکار خانم نیلوفر ترابنده عزیز یکی از مدنویسان برتر ایران بود.
شب و روزگار خوش…