کالکشن سازی در طراحی لباس

کالکشن در طراحی لباس به چه منظور است ؟

تولید و طراحی یک کالکشن در حوضه مد و لباس بیشتر به منظور تولید فصلی میباشد که به سبک های مختلف اشاره دارد.

در این مسیر برای شروع و تولید کالکشن تا فروش نیاز به یک پروسه است تا نتیجه مطلوبی رو به همراه داشته باشد.

 

کالکشن سازی/ورجاوند

پروسه کالکشن سازی :                                               

شناخت و بررسی ژن و هویت برند و بر مبنای آن شروع مسیر کالکشن سازی :

ارجعیت کار، بررسی هویت برند است که برمبنای آن یک سازمان کالکشنی را طراحی میکند و هدف نگهداری و حفظ اون هویت است .

برای شروع پروسه کالکشن سازی کاربردی نیاز به یک تیم در کنار یک رهبر برای نگهداری و حفظ هویت برند و مدیریت کار  است.

در حالت اول انتخاب موضوع :

انتخاب یک موضوع یا داستان برای کالکشن که میتونه با کمک و الهام از تاریخ جهان یا فیلم و داستان و … باشد در کنار خلاقیت و تمایز حول محور ژن برند و این یک هسته ای اولیه در ذهن برای شروع کردن یک کالکشن است .

  • بررسی و تحلیل :

پروسه موضوع انتخابی، توسط تیم مربوطه تجزیه و تحلیل و بررسی می شود و شروع به تحقیق می کنند، که این تحقیقات اطلاعاتی به صورت تصویری ، متنی و … می باشد و در پی تحقیقات و بررسی های مدوام در یک بازه زمانی توسط افراد تیم این موضوع مدام جزئی تر و ریزتر میشود تا به یک سری ملزومات دسترسی پیدا کنند برای ایجاد طرح لباس .

در طی ملزومات بدست آماده به سراغ بررسی لایه های تولید یک لباس می پردازند که شامل (پارچه – الگوسازی – برش – طراحی – کاردستی  و …)

 

بررسی اولیه/ورجاوند

 

  به سوالات ذهنی در مسیر پاسخ داده شود تا بررسی بهتری داشته باشیم :

_ چه پارچه ای باید گرفته شود مناسب با طراحی لباسی که در این کالکشن طراحی شده ؟

_ آیا طرح کشیده شده قابل الگو سازی و تولید هست ؟

_ قسمت های کار شده بصورت دستی بر روی طرح لباس در چه قسمتی از طرح  مناسب است؟

و سوالات دیگری که بر مبنای کالکشن طرح شده ما ، پارچه های مورد نظر و طرح کشیده شده را بررسی میکنیم و همچنین قسمت هایی که روی طرح اجرا می شود و برای رسیدن به طرح اولیه یک کالکشن این مراحل و سوالات چندین بار پاسخ داده و بررسی می شود، و سپس به هر موضوع برای انتخاب نهایی پرداخته می شود. که بعد از رسیدن به نتیجه مطلوب یک نمونه برش خورده و دوخت انجام می شود تا خطا ها اصلاح شود و در اکثر مواقع تازه طرح نمونه دوخت شده شروع به تغییر می کند.

ذهنیت و بررسی در کالکشن سازی /ورجاوند

بطور مثال :

اگر پارچه انتخاب شده مناسب طرح نباشد مجددا با پارچه انتخاب شده یک نمونه دوخت زده می شود که در صورت اصلاح، اصلاح می شود در غیر اینصورت تایید و پارچه مورد نظر انتخاب می شود .

بعد از آن به بررسی کارهای دستی که باید روی طرح اجرا شود، پرداخته می شود که این موضوع بیشتر متعهد به بیان بهتر روایت و داستان طرح کالکشن است در کنار زیبایی در کار که بعد از انتخاب نهایی و ملزومات بدست آماده به برش و دوخت نهایی پرداخته میشود.

نتیجه نهایی پروسه :

در قسمت انتهایی کار و بررسی نمونه روی تن مانکن توسط تیم و مدیر نتیجه نهایی اتفاق می افتد که هنوز امکان اصلاح در کار وجود دارد تا به نتیجه دلخواه و مطلوب نهایی برسید.

moodboard/ورجاوند

هدف نهایی کالکشن :

 ایجاد تصویری متمایز و خلاقانه از هویت برند در ذهن مخاطب که هر چقدر فرهنگ آن جامعه که در آن زندگی می کنیم، در آن نفوذ کند بهتر در ذهن جا می گیرد و نباید از احساس واقعی برند دور باشد.