Fashion designer یا طراح مد :

برای تعریف و آشنایی با فشن دیزاینرها و نحوه کار آن ها بیایید از شناخت واژه فشن دیزاین یا معادل آن، طراحی مد شروع کنیم.

طراحی مد به معنای طراحی و ساختن انواع مختلفی از پوشاک است و می توان گفت یکی از شاخه های مهم هنر است چرا که نقش اصلی در ظاهر افراد یک جامعه را ایفا می کند. در نتیجه  طراحی مد را می توان یکی از انواع هنر نام برد و کسی که مد را طراحی می کند، دارای شخصیتی خلاق و هنرمند است.

همه چیز در مورد طراحی مد

همه چیز در مورد طراحی مد

فشن دیزاینر ها، سبک های مختلفی از انواع لباس ها­ و سایر لوازمی که در استایل های مختلف به کار می روند را برای بازارهای جهانی طراحی و خلق می کنند. آنها با استفاده از خلاقیت، استعداد ذاتی، بینش و درکی که از محیط فرهنگی و اجتماعی جامعه دارند و با تحقیق در رابطه با آنچه سلیقه مصرف کنندگان است و در بین آنها محبوب است، از دنیای اطراف خود برای ایجاد طرح های جدید و نو ایده می گیرند و  این ایده را با هنر ذاتی خود، تبدیل به یک طرح می کنند و سپس روند تبدیل ایده و طرح به لباس را تعیین می کنند.

همه چیز در مورد طراحی مد

طراحان پوشاک جایگاه ویژه ای در دنیا دارند چرا که طرح های آنان، معرف اصلی موقعیت افراد جامعه در نوع پوشش آن ها است.

به نقل از کارل لاگرفلد: یک ظاهر قابل احترام کافی است تا مردم به روح شما علاقه مند شوند.

*** طراحان مد از تصورات بصری و تفکرات سه بعدی خوبی برخوردارند که این موضوع به آن ها کمک می کند تا ایده های خود را در طرح ها و لباس ها اجرا کنند.

مهارت های مورد نیاز برای طراحان مد:

 • یک طراح مد، باید از نیازهای بازار مد آگاهی داشته باشد و همیشه آماده یادگیری مطالب و کشف نکات جدید و تازه باشد تا بتواند بهترین و کارآمد ترین پوشاک را به عموم مردم ارائه دهد. همچنین باید مطالعه و ارتباط با افراد جامعه داشته باشند تا بتوانند با مهارت ارتباطی خوب، از نیاز های جامعه و علایق افراد مطلع شوند تا بتوانند  طرح های خاص و یکتای خود را در قالب ایده های نو و مبتکرانه ارائه دهند.

به نقل از کوکو شنل: فشن چیزی نیست که تنها در لباس باشد. مد در آسمان است، در خیابان، مد با ایده ها، نحوه زندگی ما و آنچه پیرامون ما در حال رخ دادن است مرتبط است.

 • طراحان پوشاک باید مهارت هایی در زمینه نقاشی داشته باشند تا توانایی مطرح کردن ایده هایشان در قالب طرح را داشته باشند.
 • همچنین داشتن مهارت در زمینه شناخت رنگ ها، ترکیب رنگ ها و سایه ها، جنس و نوع پارچه ها، طرح ها و الگوها و… به آن ها کمک می کند تا بتوانند به خوبی با پارچه ها و منسوجات کار کنند و طرح را به یک اثر زیبا تبدیل کنند.

(فشن دیزاینرها پس از انتخاب طرح، رنگ، جنس و نوع پارچه الگو هایی را طراحی می کنند و پس از رفع عیب طرح و رسیدن به نتیجه دلخواهشان، شروع به اقدامات نهایی برای خلق یک لباس تازه می کنند.)

 • از دیگر مهارت های مهم برای طراحان فشن، داشتن مهارت و تجربه خیاطی است تا بتوانند تفاوت بین کیفیت پارچه ها و دوخت های تمیز را از غیر آن تشخیص دهند.

همه چیز در مورد طراحی مد

*** اگر شما هم قصد دارید که در آینده، یک طراح مد معروف و محبوب شوید، باید آرزوهای بزرگ داشته باشید، خلاق باشید و آرزوهایتان را دنبال کنید. مهم تر از همه باید ساختار را بشکنید، نیاز های جامعه تان را بشناسید، طرح های جدید و قابل استفاده که طبق سلیقه عموم مردم جامعه باشند را ارائه دهید و درجهت پالایش و رشد علم، هنر و مهارت خود تلاش کنید.

طراحان لباس در زمینه های مختلفی فعالیت دارند از جمله : لباس های زنانه، مردانه و بچه گانه که میتوانند شامل دسته های مختلف از جمله: لباس های بارداری، لباس های ورزشی، لباس مجلسی، لباس زیر، لباس رسمی، عینک، کیف، کفش و … باشند.

عده ای از طراحان مد نیز، در زمینه طراحی و تولید جوراب، کیف های دستی، کلاه، کمربند، روسری و… فعالیت می کنند.

همه چیز در مورد طراحی مد

با پیشرفت علم و گسترش دانش و تجربه، طراحان مد شروع به استفاده از فناوری های جدید مانند اسکن بدن برای تناسب بهتر سفارش و یا فناوری های بدون درز بافندگی کرده اند. آنها می توانند با استفاده از تکنولوژی و برنامه های جدید، لباس را فقط با فشار یک دکمه ساده ایجاد کنند.

همانطور که چرخ های خیاطی چهره مد را در گذشته تغییر داده است، با وجود فناوری ها، منابع و ابزار های جدید، روند مد در آینده نیز تغییر خواهد کرد. منسوجات با تکنولوژی پیشرفته، طراحان را قادر می سازد تا خطوط طراحی جدید با کیفیت های خاص و منحصر به فرد ایجاد کنند.

عملکرد طراحان مد:

از آنجا که فرایند طراحی مد، از ایجاد طراحی تا تولیدات نهایی ممکن است ماه ها به طول بیانجامد، تحقیق و جست و جو در مورد روند مد روز و پیش بینی روزهای آینده، اولین قدم برای ایجاد طرح است. برخی از طراحان لباس، خودشان تحقیقات را انجام می دهند در حالی که برخی دیگر به گزارش های منتشر شده توسط گروه های تجاری صنعت مد اکتفا می کنند. پس از جمع آوری گزارش های حاصل شده توسط طراحان، میتوان فهمید که در آینده ای نزدیک، چه سبک ها، رنگها، پارچه ها و طرح هایی برای یک فصل خاص (مثلا پاییز و یا زمستان) محبوب خواهند بود.

همه چیز در مورد طراحی مد

پس از آن که طراحان فشن، شروع به طراحی می کنند، تولید کنندگان پارچه نیز از این گزارشات برای طراحی پارچه ها و الگو ها استفاده می کنند. سپس طراحان از تولید کنندگان و نمایشگاه ها بازدید می کنند تا نمونه هایی از پارچه ها را به دست آورند تا بتوانند پارچه ها را برای استفاده در طرح های مناسب، تطبیق دهند.

به نقل از کوکو شنل: سادگی اصلی ترین ظرافت واقعی است.

با وجود این که اکثر طراحان لباس در ابتدا طرح های خود را با دست طراحی می کنند، اما عده ای از آنها، طرح های دستی و ایده های خود را به صورت دیجیتالی و با برنامه های طراحی به کمک کامپیوتر ترسیم می کنند.

نرم افزارها، به فشن دیزاینرها این امکان را می دهند تا بتوانند کارهای خود را به صورت مجازی در مدل های مختلف مشاهده کنند. همچنین می توانند رنگ ها، شکل ها و طرح های مختلف را محک بزنند و امتحان کنند تا به نتیجه مطلوب و دلخواهشان برسند. این کار بسیار راحت تر از کار کردن با پارچه روی افراد است، درصد خطای کمتری دارد و به تنظیمات کمتری احتیاج دارد. بنابراین استفاده از نرم افزار، باعث صرفه جویی در وقت نیز می شود. در نتیجه داشتن مهارت در استفاده از کامپیوتر و نرم افزار های رایانه ای نیز مهم است تا طراحان لباس با پیشرفت تکنولوژی همسو شوند و از آن درجهت بهبود روند کارهایشان استفاده کنند.

طراحان مد، روند کلی تولید پوشاک از طرح اولیه تا تولید نهایی را تحت نظر دارند و بررسی می کنند و سپس اقدامات لازم جهت تولید را فراهم می کنند. فرایند طراحی با توجه به تخصص و مهارت طراح، تعیین می شود و زمان آن ممکن است تا شش ماه نیز به طول بیانجامد.  در حالی که برخی از شرکت های خبره در این زمینه، ممکن است هر ماه طرح های جدیدی را منتشر کنند.

همه چیز در مورد طراحی مد

نحوه کار کردن فشن دیزاینرها:

طراحان می توانند با توجه به شخصیت، روحیه، مهارت و بودجه ای که دارند، در یک شرکت طراحی مشغول به کار شوند. اگر آنها در یک شرکت به صورت انفرادی مشغول به کار شوند، مسئولیت تمام و کمال کار با خودشان است. اما در شرکت های بزرگ معمولا به عنوان بخشی از تیم طراحی که به سرپرستی یک مدیر خلاق ارائه می شود، مشغول به کار می شوند (که در این صورت مسئولیت کار بین همه اعضا تقسیم می شود).

همه چیز در مورد طراحی مد

فروش محصولات:

اینترنت و تجارت الکترونیک، بستری مناسب برای طراحان مد فراهم کرده اند تا بتوانند به کمک بازاریابی و تبلیغات، خود را به مردم جهان معرفی کنند و محصولاتشان را خارج از فروشگاه های سنتی و فروش حضوری، به فروش برسانند. این کار به دیزاینرها کمک می کند تا بدون نیاز به سرمایه گذاری در فروشگاه های فیزیکی، بتوانند محصولات خود را به طور مستقیم به مصرف کنندگان عرضه کنند.

یک سری از طراحان مد نیز، نام برند خود را به محصولات دیگری که دارای مجوز هستند، می دهند تا هویت خود را گسترش دهند و افراد بیشتری آن ها را به واسطه ی اسم و برندشان بشناسند و با آنها ارتباط بر قرار کنند. در واقع می توان گفت بسیاری از طراحان مد مشهور، فقط سرپرستی یک مجموعه کوچک از تولیداتشان و طراحی آن ها را بر عهده دارند.

 

همه چیز در مورد طراحی مد

جمع بندی وظایف و مهارت های طراحان:

 • داشتن خلاقیت، نوآوری، ذوق و استعداد که بسیار مهم هستند.
 • پارچه ها، رنگ ها، مواد و سایه ها را بشناسند و فرق آن ها را از هم تشخیص دهند.
 • داشتن مهارت های طراحی و تجسم به صورت دستی و یا با استفاده از رایانه.
 • آگاهی داشتن از روند مد، بازار و تجارت.
 • داشتن مهارت های بین فردی و توانایی ایجاد ارتباط با عموم افراد جامعه.
 • داشتن مهارت کار تیمی و همکاری با تیم و خریداران برای تولید محصولات.
 • داشتن توانایی مذاکره و تاثیر گذاری بر دیگران.
 • داشتن مهارت های فنی از جمله الگو، برش و دوخت .
 • داشتن مدارک تحصیلی عالیه (پایه و پیشرفته). (چرا که آموزش رسمی در زمینه مد، شما را با دانش نظری در مورد صنعت و دیگر سطوح دانش و مهارت در این زمینه، بسیار یاری می دهد.)

*این نکته را به خاطر داشته باشید که هر چه بیشتر طراح مد، دوره های مهارت را بگذراند و دانش و تجربه بیشتری کسب کند، موفق تر خواهد بود.

 • مطالعه روند مد و بازدید از نمایشگاه ها و ارتباط با دیگر هنرمندان و همین طور سفر کردن، جهت کسب تجربه در رابطه با علاقه و سلیقه عموم مردم.
 • قادر بودن و داشتن توانایی، برای تطبیق طرح های موجود جهت تولیدات انبوه.
 • تعامل با مدیران فروش جهت بحث و گفت و گو در مورد ایده ها برای طرح های اینده.
 • شناسایی بازار هدف بر اساس معیارهایی مانند سن، جنسیت، وضعیت اقتصادی و اجتماعی جوامع.
 • شرکت در ارائه ها و سمینار های فروش و بازاریابی .
 • نظارت بر مراحل تولید.

 

شروع طراحی لباس، از کجا؟

 

منابع:

fibre2fashion.com

careerexplorer.com

prospects.ac.uk

yourfreecareertest.com

stylecaster.com

collegegard.com

و …