مینیمالیسم:

مینیمالیسم سبکی از زندگیست که باعث احساس رهایی و آزادی در زندگی می شود. آزادی از ترس ها، نگرانی ها، مصرف گرایی و رهایی از هرآن چه که در زندگی موجب سلب آرامش می شود و ما به جای لذت بردن از لحظات زندگی، دچار روزمرگی می شویم در حالی که عمرمان به سرعت می گذرد.

( شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که میان دوندگی ها و درگیری های روزمره زندگی، کمی عقب نشینی کرده باشید و با خودتان فکر کنید که چقدر بهتر می شد اگر همه چیز کمی ساده تر بود، زندگی را سخت نمی گرفتیم و ساده تر زندگی می کردیم.

درست مثل بزرگ ترها که اغلب می گویند زمان های قدیم همه چیز یک جور دیگری بود. همه چیز ساده تر بود، مردم زندگی را سخت نمی گرفتند، آرامش بیشتری داشتند و دل ها هم به هم نزدیک تر بود!)

مینیمالیسم سبکی برای زندگی

درباره مینیمالیسم:

مینیمالیسم که در دهه های 50 و 60 برای گرایش های ساده، ابتدا در موسیقی و سپس در هنر و طراحی رواج یافت، به این معناست که شما چگونه با شناخت نیاز های خود، آگاهانه برخورد کنید و بتوانید هدفمند زندگی کنید و از هر آنچه که دارید، لذت ببرید.

مینیمالیسم سبکی برای زندگی

میتوان گفت مینیمالیسم راهی است برای تمرکز برموارد و اهداف مهم زندگی و داشتن و دنبال کردن همه آن چیز هایی که برای ما مهم اند و رها شدن از هر آن چه ما را از این کار منحرف می کند و کنار گذاشتن حواشی و جزئیاتی که مهم نیستند. برای دستیابی به  آزادی، رهایی و خوشبختی در زندگی.

لازم به ذکر است که مینیمالیسم، هرگز به این معنا نیست که تلاش کردن برای به دست آوردن چیز هایی که در زندگی اهداف شما هستند و یا داشتن خانه، ماشین و … خوب نیستند. اما تمایل به داشتن بیش از حد چیزی و اهمیت دادن به آن بیشتر از سلامتی جسم، روح و روان، رشد شخصیتی و روابطی که داریم و باعث ایجاد مسیر اشتباه می شوند را، نفی می کند.

افراد مینیمالیست، شادی و خوشبختی را در عمق و ژرفای زندگی جست و جو می کنند و به زندگیشان معنا می دهند. آن ها بر جزئیات و حواشی زندگی تمرکزی ندارند و این است معنای خوشبختی.

در دنیان مدرن امروزی، به شدت درگیر سرعت شدیم، استرس داریم، زیاد کار می کنیم ، وابسته به تلفن های همراه هستیم و حرص و طمع برای داشتن بیشتر، چشم دل هایمان را بسته و همین امور باعث می شوند که ارامش و روابط دلخواهمان از ما دور شوند و نتوانیم درکی از لذت درست  زندگی را داشته باشیم.

مینیمالسم، باعث کند تر شدن جریانات زندگی می شود و ما را از استرس و سرعت برای گذراندن و گیر کردن در روزمرگی ها، نجات می دهد. چرا که فقط تمرکز بر اهداف و موارد ضروری دارد و جزئیات و حواشی را کنار می گذارد و ما را به کاهش سرعت و مصرف کم تر اما لذت بیشتر فرا می خواند.

مینیمالیسم سبکی برای زندگی

وقتی با کسی روبرو می شویم که زندگی ساده ای دارد و خوشبخت و خوشحال است، اغلب متوجه می شویم که به دنبال چیزهای بیهوده ای در زندگی بودیم. وقتی از چیز های اضافی در زندگی مینیمالیستی صحبت می کنیم، منظور نداشتن و یا حذف چیزهای دلخواهمان نیست. هیچ قانون خاص و مطلقی برای داشتن یک زندگی ساده وجود ندارد و هیچ کس هرگز ملزم به حذف چیزهایی که در زندگی برایش ارزش دارند، نیست. بلکه منظور این است که کمتراز وسایلی را که مورد نیاز نیستند و یا لزومی برای وجودشان در زندگی مان نیست، نگهداری کنیم.

مینیمالیسم یعنی چگونه حواس پرتی ام را کاهش دهم، تا بتوانم کارهای مهم دیگری انجام دهم.

اگر ذهن شما بیش از حد درگیر کارهای مهم انجام نشده است، تقویمتان بیش از حد برنامه ریزی شده و یا محیط منزلتان از وسایل اضافی که فایده ای برای شما ندارد پر شده است، مینیمالیسم به شما کمک میکند تا بتوانید کارهای بیشتری انجام دهید، فضای زندگیتان بزرگ تر و یا خلوت تر شود و بتوانید وقت بیشتری با کسانی و برای چیزهایی که به آنها علاقه مند هستید سپری کنید. زندگی مینیمالیستی باعث می‌شود که بتوانیم بیشتر با خانواده وقت بگذرانیم، بیشتر سفر کنیم و با شور و شوق بیشتری اهداف زندگی مان را دنبال کنیم.

مینیمالیسم سبکی است که از ساده ترین و کم ترین عناصر برای ایجاد حداکثر جلوه استفاده می شود.

ما در زندگی وقت و انرژی محدودی داریم و باید آن ها را برای چیزهای مهم و ارزشمند که باعث لذت از زندگی می شوند، خرج کنیم. باید برنامه ها، اشیاء و همه چیزهای اضافی را حذف کنیم و از ورود کالاهایی که به آنها نیازی نداریم، جلوگیری کنیم.

 

مینیمالیسم در زندگی واقعی:

خانه: قدم زدن در خانه ای آرام و بدون سر و صدا با فضاهای دلنشین و نشیمن های خالی که مناسب برای استراحت هستند و هیچ لیستی برای انجام کارهای اضافه در ورودی جلب توجه نمی کند، بسیار احساس دل انگیزی دارد.

مینیمالیسم سبکی برای زندگی

برنامه: زمانی که برنامه شما پر از جلسات، قرارهای کاری، مشاغل و فعالیت ها باشد، میتواند باعث خستگی شود و پتانسیل کاری شما را کم می کند.

با ایجاد فضای بیشتر بین کارها و حذف موارد غیر ضروری، تمرکز بیشتری برای آنچه که واقعا مهم است، خواهید داشت. مثل وقت گذراندن با خانواده، استراحت کردن، کار کردن روی پروژه ای که مشتاقانه آن را دنبال می کنید و… .

پول: هر چه کم تر خرید های غیر ضروری انجام دهید، پول بیشتری پس انداز میکنید و در نهایت میتوانید با پس اندازتان یکی از چیزهایی ضروری که برایتان مهم است را تهیه کنید.

*مینیمالیست شدن باعث می‌شود زمان شما آزاد تر و پول شما بیشتر شود.

روابط: در روابط ، کیفیت مهم تر از کمیت است. داشتن رابطه با افراد منفی گرا و سود جو در طولانی مدت، برای ما مفید نیست و باعث هدر رفتن وقت و انرژی مان می‌شود. بهتر است روابط سمی که حواسمان را پرت می کند و ما را زمین می زند را، ترک کنیم.

دیجیتال: با توجه به پیشرفت و ورود تکنولوژی و دیجیتال در زندگی ما، اگر از آن برنامه ریزی نشده و افراطی استفاده کنیم، می تواند منجر به یک آشفتگی بزرگ در زندگی مان شود.

 

مینیمالیسم به ما کمک می کند تا:

قدر زمان را بیشتر بدانیم.

بتوانیم در لحظه زندگی کنیم و از تک تک لحظات زندگی مان لذت ببریم.

بیشتر به سلامت جسم، روح و روانمان اهمیت دهیم.

به احساساتمان توجه بیشتری داشته باشیم.

اسراف و مصرف گرایی را کمتر کنیم.

به دیگران بیشتر توجه کنیم، کمک کنیم و عشق بورزیم.

شخصیت خود را بشناسیم و به پیشرفت و رشد فردی کمک کنیم.

 

معرفی سبک و استایل کلاسیک

 

منابع:

www.breakthetwitch.com

www.moneyunder30.com

www.becomingminimalist.com

www.theminimalists.com