درباره ی مراسم جذاب هالووین:

فستیوال هالووین، یکی از معروف ترین و پر طرفدار ترین جشن هایی است که هرسال در روز سی و یکم ماه اکتبر برگذار می شود.

هالووین معمولا در میان خانواده ها، دوستان و گاهی بین همکاران برگذار می شود. در برخی از مناطق نیز برنامه هایی در سطح جامعه برای عموم مردم در هالووین تدارک می بینند.

افراد در این شب چهره های خود را گریم می کنند و با پوشیدن لباس هایی غیر معمول، استایل خود را به نمایش می گذارند.

با اینکه هالووین ریشه در غرب دارد، اما در بسیاری از کشور های جهان از جمله ایران، طرفداران بسیاری دارد.

کشور های ایرلند، اسکاتلند، کانادا، ایالات متحده امریکا و بسیاری از مردم اروپا این روز را به جشن و میهمانی و پایکوبی می پردازند.

هالووین پس از کریسمس دومین فستیوال بزرگ در غرب بخصوص ایالات متحده امریکا است.

 

فستیوال جذاب هالووین

 

تاریخچه هالووین:

تاریخچه فستیوال هالووین، به صدها سال پیش برمی گردد .

زمانی که مردم منطقه سلتیک در اروپا جشنی به مناسبت پایان تابستان و شروع فصل سرما می گرفتند که نام ان جشن (samhain) بود. ((saw-win)  تلفظ میشود).

Samhain  یک جشن مرسوم بوده که در ان زمان با پایان یافتن تابستان، مردم همه محصولاتشان را برداشت می کردند و خود را برای شروع فصول سرد و زمستان اماده می کردند. (در زمانهای قدیم، شروع فصل سرما و خصوصا زمستان، برای مردم بسیار سخت بود. تاریک شدن زود هنگام هوا، سرد شدن، کمبود مواد غذایی و … همه از عواملی بودند که باعث می شدند مردم تدارکاتی را برای مقابله با سرما ببیند.)

*در زمانهای قدیم، مردم سلتیک اعتقاد داشتند که در اخرین شب تابستان مرز بین دنیای زندگان و مردگان بسیار باریک می شود. به حدی که می توانستند با انها ارتباط برقرار کنند و ارواح و اجنه و دیو ها وارد دنیای زندگان می شدند. انها برای در امان ماندن و راندن ارواح، لباسهایی از جنس حیوانات می پوشیدند و ماسک و کلاه هایی از جنس سر حیوانات بر سر خود می گذاشتند. اتش های بزرگ روشن میکردند و سعی می کردند با کوبیدن بر طبل و اشیایی دیگر مانند ظرف و ظروف انها را فراری دهند. راهبان حیوانات را قربانی می کردند تا ارواح را ارام نگه دارند و مانع از اسیب رساندن انها به مردم شوند.

مردم نیز در پایان مراسم با خاموش شدن اتش ها ، دوباره اتشگاه ها را روشن می کردند تا زمستان پیش رو در امان باشند.

چند عکس مربوط به هالووین در زمانهای قدیم:

فستیوال جذاب هالووین

 

فستیوال جذاب هالووین

 

فستیوال جذاب هالووین

 

فستیوال جذاب هالووین

عصر مقدسات:

پاپ بونیفاتیوس چهارم، در روز سیزدهم ماه می، جشنی برای بزرگداشت شهدای مسیحی معبد رومی پانتئون تدارک میدید. او این روز را روز تمام شهدا نام گذاری کرد. اما در قرن هشتم، پاپ گریکوری سوم برای گرامیداشت مقدسات، سی و یکم اکتبر را روز همه مقدسات (all hallows eve ، به معنای عصر مقدسات) تعیین کرد. مسیحیان نیز برای گرامیداشت مقدسات جشنی با عنوان all saints day  در روز یکم ماه نوامبر برگذار می کردند. آن مراسم ها هر دو به مقدسات ادای احترام می کردند. سر انجام و با گذشت زمان، این نام ها به Halloween  تبدیل شدند.

در زمانهای قدیم، ساکنان امریکا و اروپا، پایان برداشت محصولات خود را جشن می گرفتند  اما هالووین را نه. انها در ان مراسم به شادی و پایکوبی می پرداختند و همچنین مردم داستانهایی را درباره ی ارواح، مردگان و … تعریف میکردند و سعی میکردند طالع یکدیگر را در سالهای اینده، پیش بینی کنند.

تا اواسط قرن نوزدهم، مهاجران بسیاری از جمله ایرلندی ها که به خاطر قحطی سیب زمینی کشور خود را ترک کردند و وارد امریکا شدند. انها بسیاری از رسومات هالووین را وارد امریکا کردند.

جشن هالووین در قدیم:

در اواخر دهه 1800، در امریکا اقداماتی انجام شد که در نتیجه باعث شد بعضی از شوخی های ناپسند و مخرب، جادوگری ها، ارواح و … کمرنگ شوند و مهمانی هایی تشکیل شدند که معمول ترین روش برای بزرگسالان و کودکان جهت برگزاری جشن های هالووین بود.

رهبران جامعه و روزنامه نگاران، مردم را ترغیب و تشویق به حذف شوخی ها و مراسم ترسناک و عجیب میکردند. که پس از ان بسیاری از خرافات از هالووین حذف شدند.

تا دهه های 1920 و 1950 هالووین با مراسم هایی مانند رژه های  دسته جمعی و تجمعات گسترده در سطح شهر و جشن و شادی به عنوان یک سرگرمی ، تبدیل به یک روز مذهبی سکولار و امن برای افراد جامعه شد. اما برخلاف تلاش بسیاری از مدارس و انجمن ها، خرابکاری و وحشی گری شروع به نفوذ در مراسم های مختلف جامعه کرد. تا اینکه در دهه 1950، رهبران شهری توانستند شوخی ها، ارواح، جادوگری و همینطور وحشی گری را کنترل کنند. سپس هالووین به یک جشن شاد و روز تعطیل برای جوانان تبدیل شد تا کودکان و جوانان بتوانند در کنار خانواده و در محیطی امن به شادی و خوشگذرانی بپردازند.

فستیوال جذاب هالووین

سنت ها ومراسم ها در هالووین:

هالووین در هر منطقه ای به روشی خاص اجرا میشود و هر منطقه یکسری سنت های مخصوص به خود را دارد که در ادامه به چند نمونه از انها اشاره می کنیم:

  • tric or treat:  همان مراسم قاشق و یا کاسه زنی معروف است که افرادی با پوشیدن لباسهای مخصوص و یا ترسناک به در خانه های دیگران می رفتند و با گفتن  tric or treat  (چیزی بده تا تو را اذیت نکنیم) از صاحب خانه درخواست پول و یا خوراکی می کردند. قاشق زنی در واقع همان سنت قدیمی گذشته است که در روز مقدسات انجام میشد و افراد فقیر و کم توان در خانه های ثروتمندان می رفتند و از انها طلب پول و خوراکی می کردند. در ان زمان معتقد بودند اگر به کسی چیزی ندهند، ارواح خبیث سراغشان میروند و او را مورد ازار قرار داده و خانه اش را ویران می کنند.

فستیوال جذاب هالووین

بین سالهای 1920 و 1950، این رسم مجددا اجرا شد. در واقع سنتی است که همه مردم بتوانند شب خوبی را سپری کنند و خوشی ها و خوراکی ها را با هم سهیم شوند.

امروزه امریکایی ها و مردمان دیگر کشور ها نیز با تقلید از سنت ایرلندی ها در قدیم، با پوشیدن لباسهای مخصوص در خانه های دیگران میروند و از انها درخواست پول و یا خوراکی می کنند. صاحب خانه نیز میتواند به انها خوراکی بدهد یا همچنان بایستد تا او را مسخره کنند. که البته امروزه همه مردم خوراکی و شیرینی هایی برای پذیرایی تهیه می کنند.

 

فستیوال جذاب هالووین

 

جالب است بدانید که یک چهارم شیرینی و ابنبات هایی که در ایالات متحده  در سال فروش می روند، برای جشن هالووین است.

  • کیک ارواح: یکی دیگر از رسومات هالووین، پخش کیک ارواح است.

این رویه که به رفتن روح معروف بود، مربوط به زمانی میشد که کودکان با رفتن در خانه های دیگران، پول یا غذا طلب می کردند. افراد بی بضاعت با قاشق زنی درخواست غذا می کردند و افراد توانمند و ثروتمندان به عنوان خیرات برای درگذشتگان، به انها شیرینی هایی به نام کیک ارواح می دادند.

پخش کیک های ارواح توسط کلیسا رواج داده شد تا به عنوان روشی جایگزین اداب قدیمی و باستانی گذاشتن غذا و نوشیدنی جلو در خانه ها و در مسیر برای ارواح باشد.

( در زمانهای قدیم در روز هالووین مردم برای اینکه ارواح را از خانه هایشان دور نگه دارند، ظرف هایی از غذا بیرون از خانه می گذاشتند تا از ورود ان ها به خانه جلوگیری کنند و ان ها را ارام کنند تا اسیبی بهشان نرسانند.)

 

  • جک فانوسی: یک افسانه به نام جک فانوسی وجود دارد که در مورد یک فرد به نام stingy jack نقل می کند که او بارها شیطان را گرفتار کرده و به دام انداخته بود اما با این شرط که او هرگز به جهنم نرود، شیطان را ازاد کرد سپس زمانی که جک از دنیا رفت، فهمید که بهشت روح او را نمی پذیرد. بنابراین محکوم شد که تا ابد به عنوان یک روح سرگردان بماند.

در ان زمان، شیطان یک تکه ذغال سوزان درون یک کدو (یا شلغم)  تراشیده شده گذاشت و ان را به جک داد تا راهش را روشن کند.

پس از ان مردم شروع به تراشیدن کدوها ، شلغم ها و … کردند. روی انها اشکال ترسناک میتراشیدند و در انها شمع روشن می کردند.

 

فستیوال جذاب هالووین

 

فستیوال جذاب هالووین

 

  • تزیینات با رنگ های سیاه و نارنجی: این دو رنگ که از ترکیبات رنگی اصلی هالووین هستند، ریشه در جشن سلتیک Samhain دارند. که رنگ مشکی نشانگر مرگ تابستان و رنگ نارنجی نانگر پاییز است.

فستیوال جذاب هالووین

  • دوکینگ (dooking): سیب در هالووین نشانگر جاودانگی و حیات است. مردم با انداختن چند سیب در یک ظرف اب، سعی میکنند تا سیب ها را تنها با دندان و بدون استفاده از هیچ کمک دیگری گاز بزنند.
  • خوردن بلغور: انها چند دانه بلغور را میخورند و بدون اینکه چیزی بخورند یا بیاشامند، می خوابند و بر این باورند که اینگونه می توانند تصویر همسر اینده شان را در خواب ببینند.
  • شنیدن خاطرات ترسناک و دیدن فیلم های ترسناک: در ان شب و دور همی ها خاطرات و یا داستانهایی از ارواح نقل می کنند. فیلم های ترسناک می بینند و … .
  • عطسه در شب هالووین: سلتی ها بر این باور بودند که هنگامی که شخصی عطسه می کند، روح از تنش خارج می شود. انها برای اینکه روحشان به هنگام عطسه به تسخیر شیطان در نیاید، به او می گفتند: در پناه خدا باشی (God bless you).
  • دیدن همسر اینده: یکی از عقایدی که در شب هالووین دارند این است که اگر پوست یک سیب را به صورت مارپیچ بلند (طوریکه پوست سیب تکه تکه نشود) می گیرند و ان را روی شانه می اندازند، پوست سیب به هر حرفی که بیشتر شبیه باشد، حرف اول اسم همسر اینده فردیست که ان را پرتاب کرده.

از دیگر اعتقادات مردم برخی از شهر های انگلستان و امریکای شمالی این است که اگر در یک اتاق تاریک به ایینه نگاه کنند، چهره همسر اینده خود را می بینند که از روی شانه به انها نگاه می کند.

در کشور آلمان نیز عده ای برای احترام به مرده ای که به دنیا باز می گردد، همه چاقو های خود را پنهان و از محل خانه دور می کنند تا ارواح به خودشان و دیگران اسیب نرسانند.

*یکی از نیک ترین کارهایی که در هالووین انجام می شود، جمع اوری کمک های مالی برای صندوق بین المللی اضطراری کودکان سازمان ملل یونیسف است. در ان شب بچه ها با جعبه های مقوایی همراه با ارم یونیسف، در خانه های دیگران می روند و به جای خوراکی و شیرینی، درخواست پول می کنند و در نهایت پول های جمع شده را به یونیسف تحویل میدهند تا کمک هزینه ای باشد برای کودکان بی بضاعت در سراسر جهان.

چگونه استایل مناسب خود را پیدا کنیم؟

لباسهای مخصوص هالووین :

در گذشته، مردم به دلیل عقایدی که مبنی بر وجود ارواح داشتند، لباسهای ترسناک میپوشیدند و ماسک هایی بر چهره خود می گذاشتند. در طی سالها و بومی تر شدن مردم و کم شدن خرافه ها، پوشش ها نیز اشکال دیگری بخود گرفتند. به طوری که هر کس خود را به گونه ای گریم می کنند یا لباسهایی میپوشند که شبیه به شخصیت های کارتونی، عروسکی، حیوانات، ترسناک و یا … شوند.

سلبریتی ها، بلاگر ها و اینفلوئنسر ها نیز هر کدام به طریقی استایل هالووینی خود را نشان می دهند.

در ادامه چند استایل متفاوت و خاص سلبریتی ها و میکاپ آرتیست ها را در فستیوال هالویین خواهیم دید:

فستیوال جذاب هالووین

فستیوال جذاب هالووین

فستیوال جذاب هالووین

فستیوال جذاب هالووین

 استایل برخی بازیگران:

کیتی پری:

فستیوال جذاب هالووینحلیمه ادن:

 

فستیوال جذاب هالووین

نینا دوبر در نقش بیلی ایلیش:

 

فستیوال جذاب هالووین

جسیکا بیل و جاستین تیمبرلیک:

 

فستیوال جذاب هالووین

کریستین سیریانو و برد والش که استایلشان الهام گرفته از هنر پیکاسو بود:

 

فستیوال جذاب هالووین

دیوید ویلیامز در استایل evil:

 

فستیوال جذاب هالووین

نیل پاتریک هریس و دیوید برتکا با استایل دو قلو های اولسن:

 

فستیوال جذاب هالووین

پاتریک استار:

 

فستیوال جذاب هالووین

جو جوناس:

 

فستیوال جذاب هالووین

لوییس همیلتون:

 

فستیوال جذاب هالووین

لوسی بینتن:

 

فستیوال جذاب هالووین

 

و تصاویری ازگریم هالووین یکی از میکاپ ارتیست و  بلاگر های ایرانی به نام صدف:

فستیوال جذاب هالووین

 

فستیوال جذاب هالووین

 

منابع:

 

Iranhotelonline.com

Beytoote.com

History.com

Goodhousekeeping.com

Mentalfloss.com

Interpronic.com

marieclaire.com

,…