با شنیدن واژه سلبریتی، در ذهن اکثر ما نام و یا تصویر بازیگران، هنرمندان و کسانی که طرفدار آن ها هستیم نقش می بندد. اما این که معنی واقعی کلمه سلبریتی چیست را در ادامه خواهیم گفت.

واژه سلبریتی به معنای شهرت و محبوبیت است و برای افراد شناخته شده و مشهور در جامعه به کار می رود. سلبریتی ها معمولا افرادی هستند که در یک زمینه یا رشته خاص، مهارت، توانایی و یا استعداد برتری دارند که به واسطه آن  به محبوبیت رسیده  و یا در جامعه شناخته و معروف شده باشند.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

از دیدگاه جامعه شناسان نیز سلبریتی کسی است که با تکیه بر توانایی ها و ویژگی هایی که دارد (مثبت و یا منفی) مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

معمولا سلبریتی ها شخصیت کاریزماتیک دارند که همین امر باعث توجه و علاقه مردم و رسانه ها به دنبال کردن این افراد می شود. به دلیل حجم بالا و گاهی تعداد زیادی از دنبال کنندگانی که دارند، رفتار، نگرش و کردارشان می تواند به شدت بر سبک زندگی افراد جامعه تاثیر گذار باشد.

بر خلاف گذشته که مردم دسترسی کمتری به رسانه های اجتماعی داشتند، توجهشان بیشتر سمت کسانی بود که استعداد یا مهارت های خاص در زمینه های هنری، ورزشی، ادبی و … داشتند و یا در دیگر زمینه ها موفق بودند. یا حتی کسانی که دغدغه شان معیشت و زندگی مردم (معمولا کسانی که در سطح جامعه معروف بودند) بود و مشغول کمک کردن به دیگران بودند. همه آن ها به نوعی سلبریتی و یا قهرمانان و اسطور مردم بودند اما امروزه با گسترش و افزایش رسانه های دیجیتال، سلبریتی ها لزوما افراد با استعداد و توانایی ها خاص نیستند. بلکه سلبریتی میتواند یک فرد عادی در جامعه باشد که به دلیل یک رویکرد و یا عملکردی که داشته و باعث جلب توجه مردم به سمت خود شده، در سطح اجتماع معروف شده باشد.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

عوامل مختلفی در تبدیل شدن به یک سلبریتی نقش دارند. فیزیک ظاهری و بدنی، انجام کارهای خیر خواهانه و راه انداختن کمپین هایی برای کمک به افراد نیازمند، اظهار نظر های شخصی در رابطه با عوامل اجتماعی، سیاسی، مذهبی، ساختارشکنی و یا تابو شکنی ها و دیگر مسائلی که سیل توجهات مردم را به دنبال دارد.

در نتیجه واژه سلبریتی برای توصیف افرادی به کار می رود که به هر دلیلی مورد توجه و سوژه رسانه ها شده باشد و حتی فعالیت های روزمره و زندگی شخصی شان را تعداد زیادی از دنبال کنندگان پیگیری و دنبال کنند.

یک سلبریتی می تواند ستاره و معروف باشد و در سطح جامعه شناخته شده باشد اما این شناخته شدن و معروفیت، دلیل بر محبوبیت آن ها نزد مردم جامعه نیست.

امروزه سلبریتی ها می توانند هنرمند، ورزشکار، سیاستمدار و یا حتی یک شخص کاملا عادی در جامعه باشد که به هر دلیلی معروف شده و تعداد زیادی از مردم او را می شناسند.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

سلبریتی ها ممکن است همانقدر که طرفدرانی دارند، مخالف نیز داشته باشند و یا حتی ممکن است بسیاری از دنبال کنندگانشان فقط جهت کنجکاوی و شناختن این فرد و دانستن روند زندگی خصوصی و شخصی و دانستنن حقیقت زندگیشان آن ها را دنبال کنند و هیچ علاقه ای به وی نداشته باشند. در واقع سلبریتی هایی که محبوبیت زیادی بین مردم ندارند، طرفداران واقعی کمی نیز دارند. پس سلبریتی می تواند یک ستاره محبوب بین مردم یک جامعه باشد یا نباشد. در نتیجه محبوبیت عامل مهمی برای تبدیل شدن به یک سلبریتی محسوب نمی شود.

از آن جا که سلبریتی ها، بسیار پر سر و صدا و جنجالی هستند، می توانند با عملکردشان بسیاری از مردم جامعه را تحت تـاثیر قرار دهند. معمولا مدها، برندها و سبک های جدید را سلبریتی ها روی کار می آورند. سلبریتی ها به دلیل مورد توجه بودنشان، می توانند در ترویج هر چیزی بسیار موثر باشند.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

سلبریتی ها برای معروف شدن، دیده شدن و داشتن طرفداران بیشتر، به شدت به توجه رسانه ها و حمایت آن ها نیازمندند. حتی می توانند با همکاری با رسانه های مختلف و شرکت های تجاری و غیر تجاری و دادن مجوز به آن ها جهت انتشار کارهایشان، معروف و شناخته شوند.

تاثیر سلبریتی ها بر افراد جامعه:

سلبریتی ها، تاثیرات زیادی بر افراد جامعه به خصوص طرفدارانشان دارند. افرادی که سلبریتی ها را دنبال می کنند، از اعمال و رفتار آن ها، مدل مو و میکاپ، لباس پوشیدن، طرز صحبت کردن، استایل و تیپ و … را تقلید می کنند. همین امر باعث جلب توجه افراد بیشتری در جامعه به سمت آن ها می شود و روز به روز دنبال کنندگان بیشتری خواهند داشت.

امروزه در جهان بساری از کشورها سعی در جهانی سازی سلبریتی های ملی خودشان را دارند و گاهی سلبریتی های دیگر کشور ها را به اشکال مختلف جذب خود می کنند. برای مثال: فرانسه با اعطای جوایز مختلف و امریکا با دادن تابعیت، سلبریتی ها را به خود جذب می کنند.

متاسفانه و یا خوشبختانه، سلبریتی ها و افراد معروف، تاثیر بسیاری در نگرش نوجوانان و جوانان نسبت به زندگی و جامعه اطراف خود دارند. سلبریتی ها می توانند باعث ایجاد تاثیر مثبت بر جوانان گردند و یا تاثیرات منفی، مخرب و یا ناسالم بر آن ها بگذارند. با توجه به اینکه نوجوانان قشر حساس  و تاثیرپذیر جامعه هستند، هر رفتار، کردار و گفتار ناپسند بسیار می تواند بر روند فکری و عملکرد آنان تاثیر بگذارد تا حدی که روند زندگی آنان را دستخوش تغییرات منفی کند.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

با توجه به گسترش استفاده از گوشی های هوشمند و رسانه ها و در دسترس بودن آن ها می توان گفت که اکثر افراد جامعه دسترسی به شبکه های اجتماعی دارند.

برخی از کاربرانی که سلبریتی و معروف هستند اما هیچ هنر و تخصص خاصی ندارند و صرفا به خاطر هنجار شکنی ها و یا زندگی لوکس و تجملاتی خود معروف شدند، می توانند تاثیرات مخربی بر دیگر افراد جامعه داشته باشند. افراد جوان و بی تجربه، بی خبر از واقعیت های زندگی و با دیدن زندگی رویایی و فانتزی سلبریتی نماها، گاها تحت تاثیر قرار گرفته و در صدد دنبال کردن راه آن ها برای رسیدن به زندگی بهتر می شود. در نتیجه بزرگ تر ها و اطرافیان، باید راهنما، مشاور و همراه نوجوانان و جوانان باشند تا از ایجاد اثرات مخرب بر آن ها جلوگیری کنند.

برخی از سلبریتی ها تاثیرات بسیار مثبتی بر جامعه دارند. سلبریتی ها می توانند الهام بخش زندگی دیگران باشند، راه و روش درست زندگی سالم را به دیگران نشان دهند و راهنمای افراد جامعه در شرایط خاص باشند.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

بسیاری از سلبریتی ها در خیریه ها و مراسم نیکوکاری شرکت می کنند و حتی داوطلبانه به نیازمندان کمک می کنند. اگر شرایط جامعه با بحران و مشکلی روبرو شود، سلبریتی ها با در دست داشتن رسانه ها می توانند از طریق اطلاع رسانی و جمع آوری کمک های مردمی قدم بزرگی برای حل و برطرف شدن مشکل بردارند و کمک شایانی به مردم و جامعه کنند. الگو برداری از عادات و رفتار مثبت سلبریتی ها توسط مردم و به خصوص نوجوانان، نوید بخش فردای بهتر و روشن تر برای مردم و جامعه است.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

تعدادی از سلبریتی ها:

دیگو آرماندو مارادونا: مارادونا سرمربی و بازیکن فوتبال بازنشسته ی آرژانتینی و یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال در دهه هشتاد میلادی به شمار میرفت. بسیاری از کارشناسان و مربیان هنوز هم او را برترین بازیکن تمام ادوار می دانند. مارادونا با توانایی های خارق العاده و درخشش خود، توانست تیم ملی آرژانتین را در جام جهانی 1986 به قهرمانی برساند. استعداد، تکنیک، چابکی، و مهارت هایی که داشت باعث شده بود در فوتبال سرآمد و تک باشد و در نهایت به او لقب پسر زرین را دادند. مارادونا در تمام دنیا طرفداران بسیاری دارد که او را فرای یک بازیکن فوتبال می دانند و دوستش دارند.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

دوناتلا ورساچه: ورساچه یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین افراد در صنعت مد و طراحی مد است. او با حمایت مادر و برادرش وارد این حرفه شد. ورساچه در دنیا شناخته شده است و طرفداران بسیاری دارد.

طرح های این برند با شور و نشاط جوانی تلفیق شده اند و این یکی از عمده دلایل محبوبیت این برند بین مردم است.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

تام فورد: بدون شک تام فورد یکی از برترین طراحان مد آمریکا است که طرح هایش در سراسر جهان شهرت و محبوبیت بسیاری دارند. اوج شهرت تام فورد مربوط به سال 2000 است که جایزه ی بهترین طراح بین الملی مد و لباس را دریافت کرد.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

کلوین کلاین: کلوین کلاین در زمینه هنر و طراحی مد مشغول به تحصیل شد. وی به دلیل خلاقیت و استعدادی که داشت، در اولین نمایش خود در سال 1983 در لیست بهترین طراحان لباس قرار گرفت و در اولین نمایش خود در هفته مد نیویورک بسیار محبوب شد و طرح هایش مورد پسند قرار گرفت.

مهم ترین دلیل شناخته شدن و موفقیت کلوین کلاین، ایجاد نخستین خط تولید شلوار های جین است و به دلیل طراحی های ظریف و زیبا و پوشاک ورزشی و … شهرت و محبوبیت بسیاری در جهان پیدا کرده است.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

لئوناردو دیکاپریو: دیکاپریو بازیگر و تهیه کننده آمریکاییست که در ابتدا کار خود را با حضور در تبلیغات تلویزیونی آغاز کرد و در نهایت با بازی در فیلم های پر بیننده و پر طرفدار در دنیا از جمله تایتانیک، گرگ وال استریت و… توانست به شهرت جهانی دست بیابد.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

انوشه انصاری: انصاری کاوشگر و رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور است. وی، اولین زن گردشگر فضایی و چهارمین نفری است که هزینه سفر فضای خود را پرداخت کرده است. در سال 2015 میلادی جامعه ملی فضای آمریکا، جایزه ی پیشگام فضا را به انوشه انصاری با عنوان نخستین زن گردشگر فضایی اهدا کرد.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

احسان علیخانی: احسان علیخانی مجری، تهییه کننده و کارگردان جوان و توانای کشورمان است که از دوران جوانی با اجرای برنامه های عامه پسند و مردمی توانست محبوبیت بسیاری بین مردم پیدا کند. او با دغدغه ای که برای کمک به مردم جامعه، نیازمندان و کودکان دارد و پیش قدم شدن برای کمک به دیگران، توانسته کمک های بزرگ و شایانی توسط مردم انجام دهد. علیخانی به واسطه ی کارهای نیک و خیرخواهانه اش در قلب مردم جایگاه ویژه ای دارد.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

نرگس کلباسی: نرگس کلباسی دختری ایرانی -بریتانیایی است که از نوجوانی سودای کمک به دیگران و کودکان را در سر داشت. نرگس با قلب مهربانش در هند و کشور های دیگر برای کمک به بچه های بی سرپرست و معلول پیشقدم بود. او دوران بسیار سختی را در زندگی اش گذراندو درد سر های بسیاری را پشت سر گذاشت. او پس از ورودش به ایران نیز دست از کمک های خیر خواهانه اش نکشید و همیشه پیشقدم برای کمک به نیازمندان است.

سلبریتی ها و تاثیرشان بر جامعه

بدون شک جوانان سلبریتی و محبوب کشورمان،بهترین و پر افتخارترین الگو برای دیگر افراد جامعه هستند. به امیدسربلندی و موفقیتشان.

مدل ها، ویترین های بین المللی

منابع:

nabro.ir

delgarm.com

parsnews.com

و…