مد چیست؟

مد روندی به وجود آمده از دل یک اجتماع برای نشان دادن وضعیت و علایق وسلایق و خواستگاه آن اجتماع با استفاده از المان های مطرح فرهنگی،تاریخی،اقتصادی و سیاسی.

روند به وجود آمدن و شکل گرفتن مد بستگی به سطح فکر و اندیشه و عقیده افراد یک اجتماع دارد. و می توان گفت سطح مد و فشن در یک جامعه تقریبا با سطح فرهنگی آن جامعه مطابقت دارد. اجتماع هایی با فرهنگ ها و تاریخ غنی و به خصوص دارا بودن افرادی با بینش و نگرش تیز و همه جانبه در جای جای فرهنگ و تاریخ از مد و به اصطلاح فشن پربارتر و غنی تری نسبت به دیگر جوامع برخوردار هستند. افرادی تیزبین و دارای شهود قوی میتوانند هنرمندان، نقاشان، موسیقی دانان و طراحان مد باشند که با شناخت و بینش جامع نسبت به اجتماع و تغییرات آن دست به، به وجود آوردن و تولد یک سبک، یک جنبش و یا یک مد می زنند.

مد و فشن میتواند گذرا باشد یا اینکه برای سالیان سال میهمان فرهنگ یک جامعه باشد. تماما بسته به بستر و اکوسیستم آن اجتماع است. مد را افرادی خاص پایه گذاری میکنند، اعم از طراحان لباس و طراحان مد و افرادی تحت عنوان فشن بلاگر که در ادامه روند طراحان مد و لباس پدید می آیند، که در نهایت ما در سطح اجتماع به محصولی نهایی برمیخوریم که خود بازتابی از عملیاتی به عنوان برند سازی مد و برند سازی پوشاک به صورت حرفه ای است.

مجموعه ای از برندها در یک جامعه مد را تشکیل می دهند البته نه به معنای لغوی بلکه در مفهوم مد و دنباله رو بودن برند ها در پی مد. برند، مد، فشن اینها زنده هستند و نفس میکشند. زنده هستند و از دل بینش و نگرش ژرف بیرون آمده اند. مد زمانی مد میماند که تماما دارای هویتی یکپارچه و منسجم باشد. هویتی سخنگو.

وضعیت مد در جوامع مختلف بسته به المان های زیاد و البته متفاوت است. به طوری که هر جامعه ای با توجه به ارزش های خود به مد جامعه شکل می دهد. و در این بین اجتماعاتی که به ارزش های خود، فرهنگ خود و تاریخ خود نگاهی نیندازند و یا توجه و اهمیتی قائل نباشند، و حتی برای پیش بردن این عوامل جویای افرادی متخصص در زمینه مدیریت فشن و یا درک کردن و فهمیدن این دانش نباشند، ناگزیر باید تابع بی چون و چرای مد وفشن و برند سازی دیگر جوامعی شوند که به این المان ها ارج فراوانی می دهند. مادامی که مد دارای یک هویت زنده است و جامعه ای که نتواند این هویت را برای خود زنده کند و یا زنده نگه دارد، علاوه بر دنباله رو بودن، بی ثبات بودن فرهنگی، ذهنی آشفته و خالی از انسجام و هویت نصیب خود میکند.

هویت فرهنگی ایرانی

مدیریت مد چیست؟

درحال حاضر جایگاه مدیریت مد در جهان، قوی، محکم و منسجم در عین پویایی و تحرک بالا، دارا و ایجاد کننده ارتباطی گسترده بین عوامل فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و در نهایت اجتماعی هر جامعه است. جایگاه و وضعیت مد و برند سازی فشن در جهان کنونی جایگاهی وسیع و گسترده و به عبارتی یک بال بزرگ صنعتی در جوامع صنعتی است و یکی از المان های رشد و پیشرفت هر کشوراست. که البته این صنعت گسترده، دارای آلودگی هایی چون آلودگی های زیست محیطی، ترویج مصرف گرایی و تاثیر به شدت بالا بر قشر نوجوان و جوان کشورهاست، که با شناخت هر چه بیشتر این صنعت و کارکردهای آن و البته روش درست مدیریت کردن در پروسه برند سازی پوشاک، برند سازی مزون میتوان بسیاری از این مشکلات و کاستی ها را رفع کرد.

در همین راستا در هر جامعه ای میتوان موقعیت صنعت مد و فشن را رهبری و مدیریت کرد و نشان داد علاوه بر طراحان مد و دست اندر کاران صنعت فشن بسیاری عوامل و قوانین درون جامعه تعیین کننده این موقعیت می توانند باشند و تاثیرات زیادی هم از دریچه پیشرفت و هم از دریچه ثبات و عدم پیشرفت داشته باشند.

مد فقط نوع پوشش نیست بلکه صنعت مد تاثیرات بسیاری در زمینه های فردی، رفتاری، ساختاری، سبک زندگی، بر ایده ها و نگرش افراد یک جامعه می گذارد که نشان از قدرتمند بودن و گسترده بودن این صنعت در جهان است. که در اینجا به اهمیت عنوان مدیریت مد و فشن و برند سازی پوشاک پی میبریم که خود قادر هستیم با بهره گیری از المان های مطرح در آکادمی مد به این امر مهم دست پیدا کنیم و به عبارتی بتوانیم تسلط بر نوع حرکت مد در جامعه داشته باشیم. و میتوان گفت همان طور که مد از اجتماع و فرهنگ تاثیر میگیرد، فرهنگ و رفتارهای اجتماعی هم از مد تاثیرپذیر هستند و یک ارتباط متقابل و دوسویه برقراراست.به عبارتی مد در بطن اجتماع قرار دارد.

مد در ایران دارای پیشینه ای بسیار، اما پیشرفتی نه چندان داشته است. علت این عدم پیشرفت این نیست که ما در ایران از مد و فشن چندین سال قبل استفاده می کنیم و یا با عدم طراحان و فعالان صنعت مد مواجه هستیم، بلکه به این معنی است ما از مد و فشن ایرانی بی بهره هستیم. و در عین این بی بهرگی از خود، بیشترین تاثیر را از جوامعی با مد و برند سازی پیشرفته از جمله کشورهای اروپایی و ایالات متحده می پذیریم، در صورتی که می توانیم با بهره گرفتن و استفاده کردن از سرفصل های دوره جامع مدیریت مد به سطحی بالا و پیشرفته به مد ایرانی برسیم. البته کم نیستند افرادی که با بینش و نگرش ژرف و صفت پیشرو بودن در عرصه مد که با عرضه محصولات فیزیکی و فکری منحصر به فرد ایرانی سعی در دمیدن جانی دوباره در صنعت مد ایران دارند.

برند سازی مد و پوشاک

رهبری در صنعت فشن :

ما در ایران با رهبری مد و مدیریت صنعت مد با استفاده از المان های عمیق تاریخ شناسی، فرهنگ، خودشناسی، سیاست، اقتصاد، مارکتینگ علم بازاریابی مد و فشن و بهره گیری از دانش پیشرفته برندینگ علم مدیریت فشن و برند سازی قادر هستیم برند هایی را کشف و خلق کنیم که در عین اینکه ریشه در خود ما، فرهنگ ما، تاریخ ما دارند دروازه ای برای ورود ایران به عرصه جهانی صنعت مد می شوند و این بال بزرگ صنعت را در کشور ایران قابل اتصال با دنیای بزرگ مد کنند.

صنعت مد در ایران نیاز به رهبری دارد تا موقعیت و جایگاه درست و چشم انداز صحیح در برند سازی و مدیریت مد را در این صنعت برای ما برگزیند و به ما بفهماند در این جایی که هستیم درست ایستاده ایم یا در جایی اشتباه؟

رهبری به ما می آموزد برای هر کدام از شاخه های صنعت مد از جمله برند سازی پوشاک، برند سازی مزون، طراحی مد و فشن و بازاریابی مد و فشن باید در چه جایگاه و موقعیتی قرار گیریم که بتوانیم حرکتی رو به جلو داشته باشیم. در صورت نداشتن رهبری پیشرو و  مدیریتی منسجم هیچ یک از موارد مدیریتی به کارایی منجر نمی شوند چون اساسا در جایی اشتباه دست به اصطلاحا مدیریت عوامل میزنیم.

اما برای جلوگیری از نا امیدی و اتلاف زمان و سرمایه ملزم به آموزش و به کارگیری فنون مدیریتی دوره جامع مدیریت مد هستیم تا به ما کمک کند در این جنگل نا به سامان چطور شروع به حرکت کنیم و مسیر قدم هایمان را مشخص کنیم و امور را شیوه درست و صحیح به انجام برسانیم و به برندمان جانی تازه دهیم.

دوره آموزشی مدیریت مد، دوره ای بسیار پیشرفته و با کارایی و بازدهی بالاست به طوری که بدون آن صنعت مد در ایران راه به جایی نمی رساند و یا نهایتا در جایی که بودیم حتی به اشتباه باقی می مانیم.

وضعیت و موقعیت مد و همچنین به دنبال آن مدیریت مد و علم برند سازی در این دنیای کوانتومی همه روزه و مداوم در حال تغییر و تکاپو و تحرک است. مد زنده است و مادامی که نفس می کشد تغییرپذیر و متحرک است. وبرای تسلط داشتن به مد و سوار بر موج بلند مد و صنعت فشن بودن باید ویژگی پویایی، تحرک، به روز و انعطاف پذیر بودن را دارا باشیم.

در راه برند سازی مد، نیاز به بودن در مسیر حرکت مدیریت مد به صورت حرفه ای و پیشرفته داریم تا حرفی برای گفتن داشته باشیم و راه خود را به سمت دروازه صنعت مد و فشن جهان هموار کنیم و وارد این دنیای به شدت جذاب و عظیم شویم.

دوره جامع مدیریت مد و برندینگ 360 درجه، مسیری برای رشد و پیشرفت در کسب وکار خود، همسو با جهان مواجه با ویروس کرونا و دنیای پساکرونا