تفاوت طراحی لباس و طراحی دوخت :

در مورد تفاوت ها و شباهت ها و پیوستگی های بین دو معقوله طراحی لباس و طراحی دوخت نظریات بسیار و متفاوتی وجود دارد. اما آنچه مهم است اتفاق نظرها بر روی تفاوت ها در عین پیوستگی هاست. این دو مبحث تحصیلی جذاب فشن، طرفداران بسیاری در بین هنرجویان و علاقه مندان به مد دارد. و در عین حال از مباحث فوق العاده مهم و ضروری و پایه ای در ورود به دنیای مد و پوشاک است. به همین دلیل در این یادداشت درصدد برشمردن تفاوت ها و هم پوشانی این دو مبحث می پردازیم.

نوآوری و خلاقیت در طراحی

تعریف طراحی لباس:

دانشی توام با ایده پردازی و خلاقیت درطرح ها و دیزاین ها برای ساختن و به وجود آوردن لباس های جدید در سطح جامعه که مطابق با نیاز روز (کاربردی) باشد و یا کارکردی هنری و غیرقابل استفاده در سطح عموم داشته باشد. برای طراحی کردن لباس هایی هم کاربردی و هم با ساختاری هنری، تحقیق، مطالعه، جستوجو، برنامه ریزی برای آماده سازی و کالکشن بندی لازم است. در طراحی لباس معقوله ای وجود دارد به نام مفهوم سازی (conceptualization) به معنای اینکه طراح لباس برای هر کالکشن خود در هر فصل از سال، دارای ایده هایی جدید است، و در پشت این ایده ها، مفاهیم و عقایدی الهام گرفته شده از نظریات افراد بنام، موقعیت های بخصوص، آثار هنرمندان سده های پیشین اعم از نقاشی، کتاب ها و داستان ها، فیلم، مجسمه سازی ها و… و بازگو کردن دوباره آنها به شیوه و روش خاص هر طراح لباس است.

الزامات طراحی دوخت

تعریف طراحی دوخت:

دانشی همه جانبه از دوخت و دوز و الگوسازی، و پیاده کردن طرح و دیزاین طراحان از روی کاغذ بر روی پارچه و دیگر متریال ساخت لباس. طراح دوخت و خیاط حتما لازم نیست طراح لباس هم باشد، بلکه نیاز به دانستن تمامی مراحل الگو و دوخت و ریزه کاری ها در دوخت با ابزار دستی و ماشینی را دارد. طراحی دوخت شامل چند بخش است: نازک دوزی، ضخیم دوزی، دوخت های تکمیلی (لباس شب،عروس،بچگانه،ژورنال و…). طراح دوخت در همه این بخش ها می تواند در دو زمینه متفاوت: سفارشی دوزی (تک دوز)، تولیدی (به صورت عمده) مشغول به فعالیت باشد. همچنین طراح دوخت برای فعالیت در زمینه هایی چون سوزن دوزی، بلوچ دوزی و… نیاز به آگاهی از فرهنگ و صنایع دستی اقوام ایرانی دارد، برای درک بهتر و انجام کار دقیق تر و منحصر به فرد .

طراحی و دوخت

حال که با مفاهیم و تعاریف طراحی لباس و طراحی دوخت آشنایی پیدا کردیم، می بایست بپردازیم به اهمیت این دو در کنار یکدیگر. درحال حاضر متوجه تفاوت های این دو معقوله هستیم. در عین حال پیوستگی و هم پوشانی این دو رشته برای ما مسجل است. هر طراح لباس لازم است که یک طراح دوخت هم باشد اما همانطور که بیان شد طراح دوخت لزوما نیاز نیست طراح لباس باشد. به این دلیل که یک طراح لباس در زمان پیاده کردن طرح و ایده خود بر روی کاغذ، می بایست به نحوه اجرا و پیاده سازی آن بر روی پارچه و دیگر متریال آگاهی و اشراف داشته باشد و خود دستی بر دوخت و دوز داشته باشد. اما طراح دوخت همین که متوجه طرح طراح، و قادر به پیاده سازی هر طرحی در هر قالبی باشد کافی است.

ارتباط و همراهی دوسویه بین طراح لباس و طراح دوخت منجر به اجرا ایده های طراح لباس و تکنیک های طراح دوخت به بهترین نحوه ممکن می شود.

به امید اوج گرفتن طراحان لباس و طراحان دوخت درکنار یکدیگر.