همراه با ماریا گرازیا چیوری در بهار 2021 به کليسا ی دیور میرویم.

 

نمایش ایده های ماریا چیوری همزمان با یک سرود مقدس مسیحی  آغاز شد. بطوری که شاید باورش برای دیگران سخت بود که این نمایش مجموعه بهار دیور است.

اجرای این نوع موسيقي زنده، همزمان با ورود اولین مانکن، با رعایت فاصله اجتماعی، در یک چادر(خیمه) در باغ  تویلری پاریس (in a tent in the Jardin des Tuileries) آغاز شد.

مدیر خلاقیت دیور هم مانند تمامی مدیران مد در سراسر دنیا که با همه گیری کویید 19 مجبور به تغییر و تحول شده اند، به بررسی اوضاع و احوال حاصل از این مسائل پرداخته و دراین باره در یک مصاحبه ی مطبوعاتی عنوان کرد : « ما  در حال عبور از یک دوره بحرانی هستیم که به طور بنیادی رفتارها ، عادات و آیین ها را دگرگون می کند. روحیه و رفتارهای بدنی ما تغییر کرده است. و مفهوم مد همانطور که می دانیم زیر سوال رفته است.»

در تغییر چشم انداز مد سال 2020، وی توضیح داد : « مأموریتش شدت یافته است» و افزود :« ما مجبور بودیم با ایده های  بیشتری  در زمینه طراحی، مجموعه ی بهار و تابستان 2021 را اجرا کنیم و ارائه دهیم. ما در حال حاضر، به روشی دیگر زندگی می کنیم و با صمیمیت بیشتر در خانه می مانیم. لباس های ما نیز باید نشان دهنده ی  این  سبک از زندگی  باشد.»

همچنین ماریا متذکر شد که در طراحی های خود، از زنانی الهام گرفته است که با نوشته هایشان ، زندگی و احساسات را روشن می کنند.

مانند : شاعران، روشنفکران، نویسندگان و… زنانی که در صمیمیت خانه هایشان،محل کارشان، در لایه های رنگی بی نهایت پیچیده شده اند مثل ویرجینیا وولف و سوزان سونتاگ.

افراد مشهور و علاقمند به دیور، هم بصورت حضوری و هم بصورت غیر حضوری از طریق TikTok  در نمایش این مجموعه حضور داشتند.

ماریا صحنه ی ایده های خود را  با هنرمندان متنوع پر کرده بود و این نمایش، صحنه ی زنی با اوقات فراغت مجلل و با تخیلات تابستان مدیترانه ای را به تصویر میکشید.

این مجموعه شامل:

– گوشواره های کوکتل

– تی شرت های بلند

– شلوار های گشاد

– صندل های رومی

– پیراهن های بلند

– پیراهن هایی آزاد که روی سایر لباس ها  استفاده شده بود.

-کت با پیراهن

است.

همینطور مدیر خلاقیت کریستین دیور، در طراحی  مجموعه ی  بهار و تابستان 2021، از لباس های آزاد، نقوش گلهای مدیترانه ای، پارچه های توری، گلدوزی های ظریف، نوعی پارچه ابریشمی برای لباس های بلند در سایه های روشن و در رنگ های آبی مات و نارنجی کمرنگ و… و نوعی پارچه ابریشمی تزئین شده با گلدوزی منجوق استفاده کرده است.

گویی ماریا چیوری، مدیر خلاقیت دیور، قصد دارد با پارچه های کاملاً آزاد و گلدوزی های ظریف، باغ تویلری پاریس را به مکانی برای نجات تبدیل کند.

اگرچه لباسهای راحت دیور حس زرق و برق را القا نمی‌کنند، اما چیوری به خوبی آن ها را اغوا کننده و جذاب کنار هم قرار داده است.

ماریا در توضیح بیشتر در مورد مجموعه خود افزود : « مدت ها بود که مد و لباس ها مجبور بودند با افراد دیگر گفتگو کنند تا نظر خود را به افراد دیگر بیان کنند. اما دراین برهه از زمان، فکر می کنم بیشتر در مورد یک رابطه شخصی با خودمان باشد. شما می خواهید از خود مراقبت کنید و من هم چنین احساسی دارم و بنابراین فکر می کنم افراد دیگر نیز به این احساس نیاز دارند.»

همچنین ماریا بر این باور بود که،هر مجموعه نه تنها شامل تصور مجموعه ای از ایده های قطعات طراحی شده، برای زنی است که آنها را می پوشد، بلکه بازتابی از تحولات جامعه و واکنشی به رویدادهای جاری است. همانطور که کریستین دیور مجموعه های خود را توصیف میکرد.

نمایش مجموعه ی راحت و جذاب دیور، با تمام افق های نا محدودی که برای تخیل مخاطب  باز کرد، با ادای احترام مدیر خلاقیت و طراح خود، به مهمانان و مدعوین، به پایان رسید.


منابع:

Www.dior.com

https://www.dior.com/en_us/womens-fashion/ready-to-wear-shows/ready-to-wear-spring-summer-2021-show

Www.vogue.com

https://www.vogue.com/fashion-shows/spring-2021-ready-to-wear/christian-dior

Www.crfashionbook.com

https://www.crfashionbook.com/fashion/g34113913/christian-dior-spring-summer-2021-runway /

Www.elle.com

https://www.elle.com/fashion/a34205304/dior-spring-summer-2021-review/