لبخند فورد در میان بحران

دقیقا در زمانی که فورد احساس میکرد که دیگر نمیتواند مجموعه ای برای بهار و تابستان ارائه دهد، با الهام از مستندی در مورد تصویرگر مد آنتونیو لوپز و مدل های دهه 70 پات کلیولند و دونا جوردن، که لوپز ترسیم کرده بود ، مجموعه‌ای پر از لبخند و با حس امید  طراحی کرد.

با همه گیری کویید 19 و بسته شدن کارگاه ها، فروشگاه ها،کارخانه‌های پارچه سازی و… اتفاقات ناراحت کننده ای در دنیا رخ داد و فورد بر همین اساس در مصاحبه های مطبوعاتی خود عنوان کرد : ” صادقانه بگویم مطمئن نبودم كه بتوانم مجموعه ای بسازم.

بالاخره وقتی هیچ کس نمی تواند از خانه خود بیرون برود ، چه کسی به لباس جدید احتیاج دارد؟

اگر نمی توانید به دفتر بروید ، چرا به لباس جدید احتیاج دارید؟

اگر یک شام یا مهمانی برای رفتن وجود ندارد ، چرا به لباس جدید احتیاج دارید؟

و چرا باید یک نفر با یک کفش پاشنه دار جدید در آپارتمان خود دور بزند؟

به همین خاطر احساس کردم که صادقانه مد باید به مدت یک سال به خواب زمستانی برود.

وقتی فروشگاه های ما در لس آنجلس و ایتالیا ماه ها ست که بسته است، طراحی برای چنین زمانی بیهوده و اسراف و تمرکز و الهام گرفتن برای ارائه مجموعه بسیار سخت است. “

اما همیشه در اوج نا امیدی روزنه ای برای امید هست. راهی که باعث تحول و تغییر همه ی ما میشود. این مصداق بسیار مناسبی برای تام فورد است.

این مدیر خلاقیت بزرگ با دیدن یک مستند، به فکر طراحی لباس هایی شاد می افتد؛ لباس هایی که  زنان و مردان در آن احساس راحتی کنند ، لبخند بزنند، امیدوار باشند و بعد از ماه ها آرایش داشته باشند. در واقع این همان چیزی است که همه ی مردان و زنان، در حال حاضر نیاز دارند تا از شرایط امروزه فرار کنند. چون جهان میگذرد و باعث نمی شود ما لبخند بزنیم.

فورد این ایده ها را در مجموعه‌ای برون گرا به شکل شلوار و دامن هایی با چاپ گل ( در سال 1999 نیز این طرح ها در مجموعه های این برند دیده شده بود. هم اکنون برای سال 2021 دوباره از آن استفاده کرده اند)، بلیزر های شسته رفته، گل های رنگارنگ، پیراهن هایی که تا ناف باز است، شلوارک، رنگهای شاد به واقعیت مبدل کرد.

نکته جالب در ارائه این مجموعه لبخندی است که مانکن های فورد به لب دارند و به زیبایی در لباس های خود  می خندد. این مطلب حس امیدواری را به مخاطب القا میکند. انگار که از زندگی  و مد لذت می‌برند و از لباس های پر از رنگ و  گل های  پر زرق و برق  خود استفاده می‌کنند.

همچنین در این مجموعه آرایش مانکن ها به خوبی دیده می‌شود. فورد در این باره افزود ” « من نه تنها میخواستم لبخند روی صورت مدل ها ببینم، بلکه میخواستم لبخندی، با لب های کاملا آرایش شده ببینم زیرا من فکر می کنم ماه ها با  نگاه کردن به افراد بدون آرایش  و با موهای نا مرتب  باعث شده است که آرزوی کامل آرایش را داشته باشم»

 

منابع :

Www.cfda.com

https://cfda.com/news/tom-ford-spring-summer-2021

Www.vogue.com

https://www.vogue.com/fashion-shows/spring-2021-ready-to-wear/tom-ford