کدام یک از ما دقیقا و کاملا از هوش‌ها و استعدادهای موجود در ذهن و وجودمان آگاهیم؟

هرکدام از ما حدس می‌زنیم که چقدر و تو چه زمینه‌هایی باهوش باشیم؟

هوش و استعداد چیزهایی است که همه ما باید داشته باشیم؟

 

هر آدمی بلااستثنا از همان ابتدا با یکسری هوش‌ها و توانمندی‌های ذاتی به دنیا می‌آید. رفته رفته با گذر زمان وبزرگتر شدن، اگر فقط بتوانیم به بهترین نحوه ممکن از وجود این هوش‌ها آگاه بشویم و آن‌ها را بشناسیم قطعا می‌توانیم در طول زندگی هم شخصی هم شغلی نهایت استفاده را از آن‌ها داشته باشیم.

و نکته مهم اینکه زمانی که به این موارد آگاهی پیدا کردیم و از آن‌ها در راستای زندگی شخصی و حرفه ای خود بهره بردیم، پی می‌بریم که ما به عنوان یک انسان قطعا لازم نیست که همه هوش‌ها و استعدادها و توانمندی‌ها را در زندگی خود پوشش دهیم تا بتوانیم در فعالیتی موفق باشیم. هرچند که هر انسانی در وجودش انواعی از هوش‌ها وجود دارد که متناسب با هر فرد میزان و رتبه آن متفاوت است.

هر فرد با پیدا کردن دیدی واضح و کامل نسبت به فقط یک رکن از وجود بی‌نهایت خودش که همان هوش‌های ذاتی او باشد، مسلما می‌تواند قدم در جاده شناخت خود بگذارد و به توانایی‌های ذاتی خود تسلط پیدا کند.

هوش غالب فرد

با من در مرکز دیزاین ورجاوند همراه باشید برای برشمردن انواع هوش‌ها از دید و نگاه هوارد گاردنر:

نظریه هوش‌های هشتگانه هوارد گاردنر:

هوش موسیقیایی:

ادراک بالا و قوی نسبت به آهنگ، ریتم، صدا وموسیقی. پتانسیل بالا در یادگیری و فراگیری آوازخواندن، آهنگ سازی، نوازندگی. بنابر درک و حس بالا نسبت به زیر وبم صدا و آهنگ‌ها.

هوش منطقی ریاضی:

توانایی در استدلال و تفکر انتقادی، حل مسائل پیچیده و منطقی، فهم و درک بالا از اعداد و روابط  بین آن‌ها. توانایی در کد نویسی و برنامه نویسی و تحلیل منطقی.

هوش طبیعت‌گرا:

تمایل داشتن و هماهنگ بودن با طبیعت. علاقه به پرورش و رویش و کاوش در طبیعت و انواع گونه‌های گیاهی و طبیعی، ارتباط خوب با حیوانات و گیاهان، آگاه به تغییرات هرچند کوچک در محیط بیرون.

هوش کلامی زبانی:

توانایی در به کارگیری زبان گفتاری و نوشتاری، قدرت ارتباط گرفتن و تاثیرگذاری بالا در انتقال نظر و عقیده خود به صورت گفتاری و نوشتاری. استفاده درست و بجا و عالی از کلمات و جملات.

هوش تصویری فضایی:

قدرت و توانایی در تجسم، تفسیر، ارتباط با تصاویر، نمودارها، الگوها و… به صورت سه بعدی. جهت یابی و مسیریابی عالی.

هوش جسمی فیزیکی:

ادراک قوی در استفاده از زبان بدن، ایجاد هماهنگی بالا در حالات بدن و نحوه انتقال تفکر و احساسات و نظریات خود. توانایی در حرکات بدنی و کنترل فیزیکی قوی.

هوش برون فردی:

پتانسیل و توانایی در درک حالات و احساسات و خواسته‌های دیگران. ارتباط و تعامل قوی با دیگران، سنجش و تشخیص روحیات و انگیزه‌ها و هیجانات افراد پیرامون.

هوش درون فردی:

توانایی و استعداد در درک و شناخت و تحلیل روحیات، اخلاقیات و هیجانات خود. آگاهی بالا از وضعیت روحی و هیجانی خود. اشتیاق برای خودآزمایی و تحلیل خود و همچنین کاوش در ارتباطات خود با دیگران.

چطور بر هوش‌های خود تسلط پیدا کنیم؟

حالا که شناخت نسبی نسبت به انواع هوش‌ها پیدا کردیم، می‌توانیم آن‌ها را در وجود خودمان بررسی و آنالیز کنیم و ببینیم در فعالیت‌ها و زندگی خود از کدام یک چقدر و کجا استفاده کرده‌ایم و یا اینکه جالب تر، از کدام موارد به صورت ناخودآگاه و همیشگی و بسیار عالی بهره می‌بریم اما تا الان از وجود آن ناآگاه و بی اطلاع بوده‌ایم؟

همین بررسی‌های ساده در رفتارها و علایق و توانمندی‌های خودمان بیشترین و بهترین بازخورد و انعکاس را در زندگی شخصی و حرفه ای به ما می‌دهد. متوجه می‌شویم که تا الان کجا ایستاده بودیم و عملکردهای ما به چه صورت بوده است و زین پس در کجا قرار گیریم بهتر است؟ و به چه میزان عملکرد خود را ارتقا دهیم باعث رضایتمندی بیشتر می‌شود؟

نه فقط در زندگی حرفه ای و شغلی، در برخورد با افراد خانواده و حتی یک دوست، در واکنش‌های ما در احساسات و هیجانات ما، شناختن و فهمیدن عمیق این هوش‌ها باعث زندگی سالم‌تر و شاداب‌ تر و قطعا پربازده تر می‌شود.

بلد ترین و قوی ترین هوش ذاتی خود را پیدا کنید و اساس فعالیت‌های خود را بر پایه آن بچینید و در همین راستا به راحتی می‌توانید از دیگر هوش‌های خود بهره ببرید و زندگی خود را آن طور که می‌خواهید رقم بزنید.

 

با هوش‌های خود شاهانه زندگی کن!