خیاطی را می توان یکی از انواع هنر نام برد. خیاطی هنر طراحی، برش، نصب، دوخت و دوز، تکمیل و تولید انواع لباس است.

همه­ ی فرآیند خیاطی از طراحی کردن، سایزبندی، کشیدن الگو، انتخاب پارچه مناسب، برش پارچه و … گرفته تا دوخت و دوز و تکمیل آن انجام می شوند تا در نهایت یک محصول عالی و بی نقص یعنی یک لباس متناسب داشته باشیم.

از هنر تا حرفه خیاطی

خیاط یک صنعت گر ماهر است که با هنر منحصر به فرد خود، پوشاک و لباس های مختلف را تولید می کند و لباس هایی که نیاز به تعمیر دارند را ترمیم می کند تا قابل استفاده شوند.

تاریخچه خیاطی:

واژه خیاط برای اولین بار در سال 1297 در فرهنگ لغت آکسفورد به کار رفت. زمان های قدیم در لاتین، به کسی که لباس را تولید، تعمیر­­ و وصله می کرد خیاط می­ گفتند.

از هنر تا حرفه خیاطی

ریشه­ ی هنر خیاطی به اوایل قرون وسطی برمی گردد. در آن زمان، مردان و سربازان هنگام جنگ، زیر زره­ هایشان زیرپوش­ های پارچه­ ای می ­پوشیدند و بدنشان را با پارچه می ­پوشاندند تا  مانع از آسیب های زره­ های سنگین به بدنشان بشوند و از بدنشان در برابر زنجیر­­های زره محافظت کنند.

درآن زمان، لباس ها را فقط از یک نوع پارچه تهیه می کردند، می دوختند و استفاده از زیر پوش های پارچه ای فقط برای پوشاندن و محافظت از بدن بود و هرگز به خیاطی به دید یک سبک از هنر نگاه نمی­ کردند.

پس از استفاده از پارچه­ های مختلف به سبک ها و انواع گوناگون، مردم رنسانس کم کم متوجه می­ شدند که لباس­ ها چگونه از بدنشان محافظت می­ کنند و دریافتند که می­ توانند لباس ­هایشان را متناسب با اندامشان تنگ و یا کوتاه کنند و به شکل های مختلف لباس بدوزند.

از هنر تا حرفه خیاطی

پس از آن که متوجه سبک و استایل هر شخص برای لباس شدند و فهمیدند که طرح و مدل و اندازه هر لباس برای اندام هر فرد تغییر می­ کند، خیاطان و دوزندگان شروع به دوخت و دوز و طراحی کردند. پس از آن، خیاط ­ها آرام آرام از نظر مهارت و خلاقیت پیشرفت کردند و خیاطی وارد یک عرصه جدید شد.

از دهه 1100، خیاطی به یک حرفه­ ی واقعی تبدیل شد. استادان خیاط، جوانانی که مشتاق یادگیری بودند و استعداد خیاطی داشتند را به عنوان کارآموز، آموزش می ­دادند.

از آن جا که کارآموزان، خیاطی را به طور سنتی آموزش می­ دیدند، مهارت­ ها از استاد به شاگرد منتقل می­ شد بدون آن که نیاز به کتاب راهنما باشد. درنتیجه کارآموزان تحت نظر اساتید، تجربه­ ها را به صورت عملی و کسب مهارت و حرفه و فن آموزش می­ دیدند.

در ابتدا به آن ها یاد می­ دادند که چگونه باید پارچه را به شکل بدن فرد قالب بزنند و پس از آن، شاگردان آموزش می­ دیدند که بتوانند سبک و طرح­ های مربوط به خودشان را ایجاد کنند.

با سپری شدن روز­ها، هر چه تعداد خیاط ها بیشتر می­ شد و مهارت­ ها گسترش پیدا می ­کرد، مدل­ های جدیدتر پرطرفدارتر و چشم نوازتری دوخته می­ شدند. سپس مغازه­ ها پر شدند از هنر خیاط ها و پس از بیشتر شدن محبوبیت خیاط ­ها و افزایش تقاضا برای مدل ­های بیشتر، مغازه­ ها بزرگ و بزرگ ­تر شدند و در نتیجه استادان خیاط برای تامین نیاز­ها و پاسخ به درخواست مردم، کارآموزان و هنرجویان بیشتری را جذب و استخدام می­ کردند.

در آن زمان، هیچ کتاب آموزشی و راهنمایی برای خیاطی نوشته نشده بود زیرا همه چیز به صورت تجربی و عملی آموزش داده  می شد.

*در سال 1796 برای اولین بار، اولین کتاب آموزش خیاطی منتشر گردید.

در قرن 18 به کسی که به طور سفارشی لباس می­ دوخت، خیاط می­ گفتند. انگلیس اولین خانه ­ی خیاط هایی بود که سفارشی کار می­ کردند. همین امر باعث شد که خیاط ها بتوانند سبک خود را با روند مد در حال تکمیل، تطبیق بدهند.

از هنر تا حرفه خیاطی

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که علاقه­ مند به دوخت و دوز و خیاطی هستید و با دیدن یک پارچه، طرح لباس در ذهنتان نقش می­ بندد، شما می­ توانید یک خیاط ماهر شوید اما لازم است قبل از شروع به کار، نکاتی راجع به حرفه خیاطی بدانید.

از هنر تا حرفه خیاطی

برای دانستن این که شغل و حرفه­ ی خیاطی مناسب شما است یا نه، بهتر است ابتدا تحقیقاتی در رابطه با شرایط و چگونگی انجام کار، شرایط و الزامات تحصیل در این رشته، میزان درآمد، چشم انداز شغلی، مهارت های لازم و … را به دست آورید.

لباس فقط یک پارچه نیست که دور بدن پیچیده شده باشد. خیاط­ ها با ذوق و استعدادی که دارند و با انتخاب پارچه مناسب، کشیدن الگو، انتخاب طرح مورد نظر، برش دادن و شکل دادن به پارچه، لباس متناسب با اندام هر فرد را تهیه می­ کنند.

از هنر تا حرفه خیاطی

خوب است بدانیم که هر لباس، برای مکان و جایگاهی خاص مناسب است. در واقع لباس­ ها از بدن ما محافظت می­ کنند و موقعیت و ظاهر ما را نشان می ­دهند.

از هنر تا حرفه خیاطی

کارهایی که به عنوان یک خیاط باید انجام بدهید:

  • خیاط ها لباس­ های مشتریان خود را می­ دوزند و گاهی لباس­ هایی که در دوخت آن ها مشکلاتی دیده می ­شود را اصلاح و رفع کرده و یا در جهت بهتر شدن، تغییر می­ دهند.
  • خیاط­ ها با مطالعات و تجربیاتی که دارند، می­ دانند که هر فرد با توجه به فرم بدنی خاص خود، چه مدل و نوع لباسی را می­ تواند انتخاب کند.
  • اکثر خیاط­ ها قبل از دوخت، مشاوره ­هایی را درباره­­ ی تناسب لباس با فرم بدنی فرد می ­دهند تا بتوانند لباس بهتری بدوزند که متناسب با اندام مشتری باشد.

از هنر تا حرفه خیاطی

اگر فردی به عنوان خیاط، تصمیم به کار کردن به صورت حرفه ­ای در مغازه خود را داشته باشد، باید دانش پایه در زمینه­ ی مدیریت تجارت مانند نحوه­ ی استفاده از نرم افزارهایی مثل نرم افزار دفترداری و رسیدگی به معاملات مشتری، اطلاعاتی در رابطه با مد، فشن، ترندها و … داشته باشد.

از هنر تا حرفه خیاطی

از آن جا که بخش عمده­ ای از فعالیت یک خیاط موفق مربوط به کسب و کار او و مشتری هایش می ­شود، خیاط­ ها باید در ارتباطات بین فردی نیز مهارت داشته باشند.

درنتیجه برای تبدیل شدن به یک خیاط خوب و ماهر و حرفه ­ای باید تحصیلات مناسب مربوطه را داشته باشید و بهتر است که  دوره های آموزشی مناسب را طی کنید.

از هنر تا حرفه خیاطی

نکاتی که برای تبدیل شدن به یک خیاط خوب باید بدانید:

  • خیاطی با دست یا ماشین، اندازه گیری صحیح و اصولی و با دقت، توجه به جزییات، هماهنگی چشم و دست، ارتباطات، توانایی­ های فنی مربوطه، ریاضیات پایه و… مهارت هایی هستند که به شما بسیار کمک می ­کنند.
  • برای شروع تمرین خیاطی و دوختن لباس، بهتر است از دوخت لباس، بلوز و شلوارهای ساده شروع کنید و سپس آرام آرام مهارت خود را با دوخت مدل­ های پیچیده ­تر بیشتر کنید.
  • بهتر است سعی کنید هنگام کشیدن و تهیه الگوها، از آن ها یادداشت برداری کنید و همیشه هنگام کار، یک دفترچه یادداشت برای خودتان داشته باشید تا هنگام روبرو شدن با نکات جدید آن­ها را ثبت نموده و در موارد بعدی بتوانید ازآن ­ها استفاده کنید.

از هنر تا حرفه خیاطی

زمانی که هنرجویان مبتدی شروع به آموزش و یادگیری خیاطی می­ کنند، اولین چیزی که با آن روبرو می ­شوند، متد(روش) برای خیاطی است.

خیاطی هنری است که متدها و سبک ­های مختلفی دارد و هر خیاط، یک روش را برای دوخت و دوز به کار می ­برد.

بسیاری از این متد­ها تعریف شده هستند و حتی می­ توان گفت در دنیا یکسان­ اند. اما افرادی نیز هستند که چندان از متد­های رایج استفاده نمی­ کنند و متد و سبک شخصی خودشان را که طی سال­ ها تجربه به دست آورده ­اند به کار می­ گیرند.

مهم بودن روش انجام کار به حدی است که یکی از عمده سوالان و دغدغه­ های هنرجویان مبتدی و تازه کار، جهت پیدا کردن بهترین متد برای خیاطی است. چرا که حاصل شدن نتیجه خوب نهایی، وابسته به روش درست انجام مراحل کار است.

در ادامه به بررسی چند متد می ­پردازیم:

متد متریک:

نتایج به دست آمده از متد متریک، حاصل ریزه کاری­ های فراوان با استفاده از جدول سایزبندی ومحاسبات ریز و دقیق می­ باشد. متد متریک، بسیار دقیق است اما به خاطر محاسبات دستورالعمل ها و ریزه کاری­ هایی که دارد، شاید کمی دشوار به نظر برسد.

در روش متریک پس از آماده کردن الگو توسط جدول سایزبندی و به دست آوردن نتایج حاصل از محاسبات، به الگوی نهایی می- رسیم.

از هنر تا حرفه خیاطی

شاید انجام عملیات اندازه گیری و رسم الگو کمی سخت و کسل کننده به نظر برسد اما در نظر داشته باشید که هرچقدر محاسبات و فرمول­ های بیشتر و دقت بیشتری را برای رسم و طرح الگو به کار بگیرید، در نهایت مزد زحماتتان را با دوخت یک لباس عالی و ظریف با تن­ خور مناسب می­ گیرید. حاصل کار شما یک نتیجه عالی در بر دارد.

از هنر تا حرفه خیاطی

متد گرلاوین:

از متد گرلاوین می­ توان به عنوان یکی از قدیمی ­ترین متد­های خیاطی نام برد.

بر خلاف متد متریک که از جدول اندازه­ گیری پیروی می­ کرد، در متد گرلاوین باید تمام قسمت­ های بدن سایز و اندازه ­گیری شوند مثل دور گردن، کارور پشت و جلو، دور سینه، دور کمر، دور باسن و … ، اما محاسبات کمتری نسبت به متریک دارد.

در روش گرلاوین باید الگو را با دقت تمام و انجام محاسبات کشید. به همین دلیل، رسم الگو کمی وقت گیر است و با وجود الگو کشی که دارد، به پرو هم نیاز دارد تا در صورت وجود ایراد، عیب آن رفع شود.

به دلیل این دو نکته منفی، بعضی­ ها این متد را منسوخ شده می ­دانند. با این حال، بسیاری از آموزشگاه ­های خیاطی و یا حتی دانشکده­ های طراحی دوخت، این روش را برای آموزش انتخاب می­ کنند.

نتیجه این روش می­تواند یک لباس مناسب و فیت تن باشد.

از هنر تا حرفه خیاطی

** گرلاوین برای دوخت مانتو و نازک دوزی بسیار روش ایده ­آلی است.

متد مولر:

متد مولر یک متد آلمانی است که قدمتی 140 ساله دارد و به دلیل شباهتی که بین اندام آلمانی ها و ایرانی­ ها وجود دارد، بسیار مورد استقبال خیاطان ایرانی قرار گرفته است.

متد مولر توسط میشل مولر ابداع و در جهان شناخته شد. مولر در یک خانواده فقیر زندگی می­ کرد. او یک روز به هنگام برگشت از مدرسه، زمین خورده و زانوی شلوارش پاره می ­شود. مولر با ظرافت شلوار خود را رفو می­ کند به گونه ­ای که کسی متوجه نشود.

مولر کم کم به خیاطی علاقه­ مند شد و سپس به طور حرفه ­ای مشغول به کار خیاطی شد و در نهایت متدی به نام خودش(متد مولر) ابداع کرد.

*متد مولر با وجود دقیق بودن، ظرافت کمی دارد.

روش مولر به دلیل رسم الگو­های مختلف، دوختی بی­ نقص به شما می ­دهد که در اکثر اوقات نیاز به پرو هم ندارد.

از هنر تا حرفه خیاطی

به دلیل پیچیدگی هایی که روش مولر در محاسبات و الگو­کشی دارد معمولا بعضی از افراد علاقه­ ای به این متد نشان نمی­ دهند و ترجیح می­ دهند متد آسان­ تری را انتخاب کنند.

متد ایتالیایی:

همانطور که از نام این متد پیداست، از ایتالیا گرفته شده است.

در متد ایتالیایی پس از انجام سایز بندی، بدون الگو کشی، طرح مستقیم بر روی پارچه اجرا می­ شود.

این متد بسیار ساده و آسان است و وقت کم­ تری جهت آماده سازی می گیرد. اما نقطه ضعفی دارد که به دلیل الگو کشی که روی کاغذ انجام نمی­ شود، در نتیجه جای مانور کم ­تری برای آزمون و خطای طرح و ویرایش آن وجود دارد.

متد ایتالیایی مناسب لباس­ های نسبتا ساده است که از پیچیدگی و حساسیت کم­ تری برخوردارند.

از هنر تا حرفه خیاطی

همه چیز در مورد طراحی مد

 

منابع:

honarfardi.com

kfacademy.ir

fashion-history.lovetoknow.com

careerexplorer.com

learn.org

thesprucecrafts.com

و …