گزارش جلسه 18 از دوره مدیریت مد و برندینگ 360 درجه

جلسه  هجدهم از دوره جامع مدیریت مد و برندینگ 360 درجه در تاریخ 29 مهرماه 99 با موضوعیت مدیریت تولید به تدریس جناب محمدرضا بخشی برگزار شد. این جلسه در ادامه جلسه قبل، و با محوریت شروع  کار با سرمایه اندک و مراحل مختلف آن، توسط استاد محمدرضا بخشی تدریس شد .

 

این جلسه را میتوان، جز یکی از جلسات هیجان انگیز و لذت بخش، اما  در عین حال پیچیده دوره بشمار آورد، که با مشارکت و همراهی بسیار شرکت کنندگان روبرو شد.

جناب بخشی کلاس را با مرور درس و تمرین‌های جلسه قبل شروع کردند. موارد تمرینی جلسه قبل را بیشتر بررسی کرده و توضیح دادند. همچنین شرکت کنندگان را تشویق کردند به صحبت کردن درباره مباحث و تمرینات مانند قیمت‌های تمام شده و از این قبیل موارد و جزئیات دیگر در روند تولید محصولاتشان برای درک بهتر فعالیت تولید در بطن کارها و فعالیت‌های ایشان.

 

بخش مهم و شایان توجه این جلسه، بیان مبحث  B.O.M بود.

B.O.M عبارت است از : بررسی و آنالیز جزء به جزء و دقیق مراحل تولید و فروش به منظور دسترسی آسانتر به اعمال و نتایج و اهداف یک مجموعه، در یک یا چندین بازه زمانی مشخص.

 

در واقع به کمک B. O. M.  از ساده ترین تا پیچیده ترین مراحل چرخه تولید و فروش، مانند :

_خرید پارچه و اکسسوری

_زمان تحویل محصولات در هفته یا ماه های آینده

_تعداد محصول در هر خروجی و در هربازه زمانی

_ مبالغ مورد نیاز برای تولیدِ هر مرحله

_و در آخر مبالغ و ارقام  دقیق، از تمامی  بخش‌ها و مراحل تولید، به سادگی  در  اختیار افراد مجموعه  قرار می‌گیرد و می‌تواند برای آن‌ها بسیار راه گشا باشد و ترسیم دقیق آن بر اساس داده های دریافتی از واحد های مختلف، بسیار حائز اهمیت است .

بطور کلی b. o. m   هر محصول، کمک کننده و نشان دهنده ی برنامه ها کلی و جزئیِ  چند هفته و چندین ماه آینده، به اعضای مجموعه و صاحب آن است.

برای مثال : ترسیم B. O. M   به افراد نشان می دهد که در چه  زمانی، چه چیزی، با چه تعدادی، باید تولید گردد. یا در چه زمانی نیاز به نیروی انسانی کمتر یا بیشتر است.

هدف از بیان این مبحث و مباحث دیگر، در جلسه 18 این بود که : شرکتت کنندگان دریابند که برای هر لحظه از تولید و فروش  و… باید برنامه ریزی دقیق صورت گیرد. برنامه‌هایی که نتایج جلسات تولید و بر مبنای فروش است.

 

موضوع دیگری که جناب بخشی به آن شاره نمودند، مبحث تولید انبوه بود.

که شامل :

اتود

الگو سازی

نمونه دوزی

تایید

است. همچنین فیلم‌های آموزشی در همین زمینه نیز برای شرکت کنندگان به نمایش گذاشته شد و در آخر جلسه 18 دوره مدیریت  مد و برندینگ 360، با پرسش و پاسخ و بیان تجربیات جناب استاد و شرکت کنندگان به پایان رسید.

 

درس مدیریت تولید و دانش و اطلاع پیدا کردن نسبت به امور تولید و تولیدی‌ها و فرآیند کاری و فضای کارگاهی برای دوستانی که علاقه مند به این صنعت در حوزه فشن هستند و همچنین عزیزانی که متخصص و باتجربه در صنعت تولیدات پوشاک هستند، دارای اطلاعاتی کاربردی و فوق العاده جذاب و بخصوص جدید و به روز است. کلاسی برای بهتر شدن روند کاری تولیدات ایرانی و برندهای ایرانی، در دوره جامع مدیریت مد و برندینگ 360 درجه توسط مرکز دیزاین ورجاوند.