گزارش جلسه 16 از دوره جامع مدیریت مد و برندینگ 360 درجه

 

جلسه شانزدهم از دوره مدیریت مد و برندینگ 360 درجه، در تاریخ 15 مهرماه 99 با موضوعیت و ادامه مبحث بازاریابی ارزش محور به تدریس جناب محمد اراکی‌تبار برگزار شد.

 

طبق رسم همیشگی، شروع کلاس را با مرور دوباره مباحث و موضوعات تدریس شده در جلسه قبل بنا نهادند. و همچنین عنوان کردن خلاصه‌ای و چکیده از سرتیترها و نکات مهم و ضروری تدریس شده در جلسه قبل.

مبحثی که جناب اراکی‌تبار با آن تدریس را شروع کردند بررسی وضعیت و نوع طبقه بندی اقتصادی-اجتماعی مخاطبان هدف در هر بیزینس بود. این مسئله به ما کمک می‌کند کاملا متوجه باشیم که برای چه رتبه درآمدی محصول و خدمت تولید و عرضه می‌کنیم و یا خواهیم کرد. و در پی آن به شناخت دقیقی از بازاری که قصد فعالیت و حضور در آن را داریم، می‎‌رسیم.

چطور می‌توان به جزئیات زندگی و روزمره مخاطب هدف خود دسترسی پیدا کنیم؟ اصلا چرا باید این امر مهم باشد؟

این نکته برای شناخت هرچه بیشتر ما نسبت به مخاطب هدف کمک می‌کند، به شناخت و پی بردن به هویت مخاطبمان کمک می‌کند. آیا این مخاطب همان مخاطب اصلی برند من است؟ زندگی و خصیصه‌هایش با هویت برند من مطابقت دارد؟

با عمیق شدن در اتفاقات و رفتارهای مخاطب هدف خود در طول یک شبانه‌روز به این امر دست پیدا می‌کنید. اگر دقیق و کامل بررسی شود شما در نهایت به درک منحصر به فردی از هویت مخاطب برند خود می‌رسید که شما را در عرضه به شدت یاری می‌دهد.

با عنوان این مبحث جذاب توسط جناب اراکی تبار، شرکت کنندگان به سر ذوق آمدند و تمایل زیادی داشتند که در این مورد با استاد و دیگر دوستان تعامل و گفتوگو کنند. در باب اینکه هر کدام چطور و از چه راه‌هایی مخاطب هدف خود را شناسایی و آن را آنالیز کرده‌اند!

در ادامه تمرکز کلاس درس بر روی مبحث مهمی تحت عنوان تحلیل POD & POP گذاشته شد.

بررسی چرخه و اتصالات نقاط تمایز برند شما با رقبایتان تا رسیدن به درک و بینش واحدی بین شما و مخاطب‌هایتان

و همچنین بررسی چرخه و اتصالات نقاط اشتراک شما با محیط بازاری که درآن فعالیت دارید تا رسیدن به درک واحدی بین برند شما و مخاطب‌هایتان.

به گفته همیشگی جناب اراکی تبار سوال خوب از خودتان بپرسید تا به جواب عالی برسید!

چطور و با چه خصیصه‌هایی به نقطه تمایزها خواهید رسید؟ فراتر از محصول و خدمت چه چیزی را به عرضه می‌گذارید؟ به چه صورت آن را انتقال می‌دهید؟

بعد از این پرسش‌ها به این نکته می‌رسیم که یک برند زمانی موفق است که بتواند خلق ارزش کند!

ارزش برای هرکسی معنی متفاوتی را نشان می‌دهد، ارزش از نظر برند شما چیست؟ شما در چه چیزی ارزش می‌بینید؟

در درک و چشمان مخاطب چطور دیده می‌شوید؟ با شنیدن و دیدن نام برند شما سریعا چه لغت و یا چه حسی در آنان شکل می‌گیرد؟

شما مدیران کسب وکار از طریق بررسی و عملی کردن مدل عمومی زنجیره وسیله-هدف می‌توانید به این امور مهم در هویت برندتان پی ببرید.

سطوح مختلف زنجیره:

سطح ویژگی‌ها

سطوح منافع

سطح ارزش غائی

با بررسی‌ها و پرسش و پاسخ‌های میدانی و حضوری به راحتی می‌توانید برای هر محصولی که عرضه می‌کنید چنین مدلی را تعریف کنید.

در انتهای کلاس جناب اراکی تبار برای درک و لمس بهتر شرکت کنندگان از این مطالب عنوان شده دو مثال عینی از دو برند ایرانی به نام ناریان و برند خارجی به نام منگو زدند و طریقه و شیوه پیاده کردن مبحث بازاریابی ارزش محور و شاخه مهم آن تحقیقات کیفی بازاریابی را عنوان کردند.

و در آخرجناب اراکی تبار به گفتوگو و پرسش و پاسخ در ارتباط با سوالات و ابهامات شرکت کنندگان پرداختند.

 

 

 

مبحث فوق العاده کاربردی و ضروری و در عین حال به شدت جذاب بازاریابی ارزش محور برای آن دسته از عزیزان علاقه‌مند و مدیران کسب وکارها لازم و ضروری است برای گسترش دید و شناخت هر چه بهتر و بیشتر بینش و درک مخاطبان و بازار هدف.

با مرکز دیزاین ورجاوند و دوره جذاب و کاملا کاربردی مدیریت مد و برندینگ 360 درجه جهت ورود به دنیای صنعت قوی فشن همراه باشید.