مصاحبه مرکز دیزاین ورجاوند با خانم مهسا داختن، فعال حوزه مد و پوشاک در شهر شیراز

 

عرض سلام و ادب خدمت شما خانم داختن عزیز، لطف می‌کنید خودتان را برای مخاطبان ورجاوند معرفی کنید؟

سلام و خدا قوت به شما و تیم ورجاوند عزیز مهسا داختن هستم 28 ساله، در حوزه پوشاک و  زمینه‌های دیگری مثل آرایشی بهداشتی  در شیراز مشغول به کار هستم.  

خانم داختن لطفا از خودتان و فعالیت‌های گذشته‌ی خود بیشتر برایمان بازگو کنید؟

تقریبا 1 سال پیش با جدیت بیشتری وارد حوزه طراحی لباس شدم و فعالیتم را شروع کردم. پاییز پارسال تولید یک کالکشن داشتم که زیاد بصورت آگاهانه با روند کار آشنا نبودم و فعالیتم بیشتر بر مبنای مشاهده و علاقه مندی من بود. قبل از آن فروش در حوزه آرایشی را انجام می‌دادم و پیش می‌بردم که به نحوی در روند ارتباط با مخاطب‌ها به من کمک می‌کرد. در حوزه آرایشی که فعالیت داشتم فقط بصورت یک شغل که تجربه‌ای برایم باشد کار می‌کردم و نتایج خوبی هم می‌گرفتم اما برایم مثل یک چرخه تکراری بود و به روزمرگی تبدیل شده بود حتی با اینکه تجربه‌های جدیدی برایم رقم می‌خورد. در کنارش اما علاقه مندی‌هایی داشتم که هیچوقت جسارت حرکت به سمت آن‌ها را نکرده بودم! اما زمانی که فکر می‌کردم در جایگاهی که می‌خواهم باشم الان نیستم، یک حس پوچی به من دست می‌داد! و در نهایت حدود 1 سال پیش تصمیم گرفتم و شروع کردم. بعد از آن تصمیم گرفتم فعالیتم در حوزه علاقه‌مندی‌ام که زمینه مد و فشن بود را دنبال کنم و این علاقه به شکلی از بچگی در من وجود داشت که انرژیم را برای اینکه جایگاه درست خودم را دنبال کنم بیشتر می‌کرد.  

چطور شد که وارد دنیای فشن شدید و علاقه مندی‌هایتان را پیدا کردید؟

آن حس پوچی که درموردش برایتان گفتم باعث شد یک سری هدف برای خودم مشخص کنم و برگشتم از کودکی علاقه مندی‌هایم را دنبال کردم و شاخص‌ترین‌اش را برای خودم مشخص کردم که همیشه به دنبال یک پوشش زیبا و منحصر به فرد بودم و خیلی وقت‌ها آن را در بازار پیدا نمی‌کردم یا سخت برایم پیدا می‌شد. آن زیبایی در پوشش در ذهن من یک تعریف داشت که نوع انتخاب و علاقه مندی من در پوششم بود و خوب یک شاخه از سبک کارهایی که در بازار عرضه می‌کنیم تعریف می‌شد ولی برای من یک جهان دیگه بود که وجود نداشت. تصمیم گرفتم خودم شروع کنم به تولید علاقه‌مندی‌هایم و باور داشتم که انتخاب خیلی از افراد دیگری هم می‌تواند باشد، فقط وجود ندارد در حال حاضر. شروع کردم به تولید یک کالکشن برمبنای علاقه مندی، بدون داشتن تجربه رفتم در بازار و اقدام کردم به خرید پارچه‌هایی که برای خودم هیجان انگیز بود و پر از حس خوب بود. زمانی که محصولات تولید شد متوجه یک سری نقص‌ها شدم که خب با این وجود هر شروعی به یک آگاهی و تجربه نیاز داره! در مسیر حرکت من، بعضی از پارچه‌ها با وجود کیفیت خوب و طراحی زیبایشان با طرحی که ما انتخاب می‌کردیم و دوخت می‌خورد خودش را نشان نمی‌داد و این حس خوبی نبود. کارهایی که خودم دوست داشتم را شروع کردم به تولید آن‌ها، و خوشبختانه نتیجه کار عالی می‌شد. و اینجا بود که متوجه شدم باید بیشتر و بیشتر آگاهانه‌تر این مسیر را به پیش ببرم.
مصاحبه با فعالین عرصه پوشاک کشور 8
 

شما از فارغ التحصیلان دوره ی مدیریت مد هستید خانم داختن، بفرمایید این دوره آموزشی چه ثمراتی برای شما داشته و از آن چه برداشت‌هایی داشتید؟

خب باید این‌طور عنوان کنم که بصورت خیلی اتفاقی با وورکشاپ و دوره از طریق اینستاگرام آشنا شدم، هیچ آشنایی قبلی نداشتم که روند دوره به چه صورت هستش و وقتی در وورکشاپ جناب رحیمی عزیز شرکت کردم  شفاف سازی و کلام تجربی و جسارت و آگاهی که داشتن به من کمک کرد تا با اعتماد بیشتری دوره را شرکت کنم. با دوره مدیریت مد که آشنا شدم متوجه شدم در کنار علاقه در این حوزه، آگاهی و یادگیری چارچوب‌های این مسیر هم لازم هست تا بتوانم متمرکزتر و موفق‌تر پیش بروم، یعنی همین ذهنیتی که در وجود من بود که می‌بایست بازار کاملا به سبک و سیاق من باشد و پیش برود. اگر یادتان باشد اول صحبتایم گفتم من بازار را در دنیای علاقه مندی خودم می‌دیدم و این دوره باعث شد من خیلی بهتر روند کارم را دنبال کنم و این اتفاق برای من یه تجربه فوق‌العاده بود. اولین چیزی که در دوره متوجه شدم این بود که هر کسی دنیا و بازار خودش را دارد با سلایق مختلف، فقط ما باید بخش علاقه مندی خودمان را پیدا کنیم و انتخاب‌هایمان را در همان مسیر پیش ببریم و این برایم جذابیت بازار را بیشتر می‌کرد. من را با هویت اصلی کارهایم بیشتر آشنا کرد که یک قسمت از بازار را که مناسب با علاقه مندی من هست را انتخاب کنم و پیش ببرم و این در حالی بود که به کارهایم هویت می‌داد. باعث شد خیلی آگاهانه‌تر با بخش‌های مختلف حوزه مد و فشن آشنا بشوم و هر کدام را به چه صورت در روند کارم پیش ببرم. چقدر این حوزه وسیع و گسترده است و من چقدر آن را محدود می‌دیدم، دوره مدیریت مد به من حوزه شناختی فوق‌العاده خوبی را داد و فکر می‌کنم هر کسی که در این حوزه فعالیت دارد به چنین آگاهی برای رشد در فعالیت‌هایش نیاز دارد.  

نگرش و دیدگاه شما در قبل و بعد از دوره مدیریت مد دچار چه تغییراتی شده است و خودتان را در ۱۰ سال آینده کجای این صنعت می‌بینید، چشم انداز شما برای فعالیت در حوزه‌ی مد و فشن چیست؟

قبل از شرکت در دوره مدیریت مد دنیای خیلی محدودی داشتم و همه چیز برایم ساده بود می‌گفتم فقط باید شروع کرد! اما بعد از اولین تجربه و کسب آگاهی متوجه شدم که وسعتش بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کردم و باید در کنارش حتما جسارت شروع و تلاش و پشتکار داشت و با پیش برد روندی که در دوره یاد گرفتم این تلاش و پشتکار قطعا نتیجه می‌دهد و همه چیز فقط و فقط به خود آن فرد بستگی دارد که چقدر تلاش می‌کند که جایگاه مناسب خودش را به دست بیارورد. ده سال آینده خودم را در شعبه‎‌های مختلف ایران می‌بینم و صادرات به یک سری کشور‌های دیگر و گسترده‌تر کردن تولیدات‌ام. دوست دارم که مسیر مزون و روند کارم بصورت یک لوک کلی تولید بشود. نمی‌توانم دورترینش را الان مشخص کنم ولی دوست دارم همیشه پیشرفت داشته باشم و رشد کنم. ممنون از تیم ورجاوند بابت ایجاد چنین فرصت‌هایی برای توسعه و رشد این حوزه. و تشکر هم می‌کنم از جناب رحیمی عزیز بابت روند آگاهی که در اختیار بنده قرار دادن.  

ممنون و سپاسگذاریم از شما خانم داختن عزیز، مرکز دیزاین ورجاوند برای شما و ایده‌ها و آرزوهایتان امید و دعای پیروزی و سرافرازی را دارد.