مصاحبه مرکز دیزاین ورجاوند با آقای بهنام بیات‌فر، فعال حوزه مد و پوشاک در شهر گچساران.

 

سلام خدمت شما آقای بیات‌فر، لطف کنین خودتان را برای ما و مخاطبین ورجاوند معرفی کنید؟

سلام خدمت شما و مخاطبان عزیز ورجاوند. بهنام بیات‌فر هستم 24 ساله و از 11سالگی و دوران راهنمایی و دبیرستان وارد دوره‌های نقاشی شدم (مداد سیاه و طبیعت). از همان دوران علاقه به هنر درون من شکل گرفت و رفته رفته بیشتر شد. و بعدها به علت شرایطی نشد وارد دانشگاه هنر بشوم، به همین خاطر وارد رشته‌ی معماری شدم، من تحصیلات خودم را در رشته‌ی معماری در مقطع لیسانس تمام کردم و همچنان علاقه مند به هنر.

 جناب بیات‌فر عزیز از گذشته و فعالیت هایتان برایمان بفرمایید و اینکه چطور رسیدید به دنیای فشن و فعالیت در این صنعت؟

ببینید من به علت رفتن به کلاس‌های نقاشی در همان دوران کودکی در واقع بذرخلاقیت و هنر درونم شروع به رشد کردن کرد، به همین خاطر در مقطعی وارد تئاتر شدم و شروع کردم به نوشتن فیلم نامه و تا ساخت فیلم کوتاه برای جشنواره فجر هم پیش رفتم اما به دلایلی متاسفانه نشد و من از هنر کمی فاصله گرفتم تا زمانی که تحصیلات دانشگاهی من در رشته ی معماری تمام شد، با این وجود کماکان عاشق هنر و دنیای طراحی.

تا جایی که بعد از رشته‌ی معماری وارد دوره‌های آموزشی موسسات آزاد در زمینه‌ی طراحی لباس شدم، علاقه بسیار من به این هنر باعث شد ایده‌های ناب به ذهنم برسد، اعتقادم بر اینه که داشتن ایده مثل طعمه زدن به نوک قلاب ماهیگیری می‌ماند، شما باید صبور باشید ….میل طعمه‌ای هستش که ماهی‌ها (ایده ها) رو به سمت خودش می‌کشاند، میل زیاد من باعث شکوفایی خیلی از چیزها درونم شد، همچنین ایده های ناب.

چرا تصمیم گرفتید در دوره ی مدیریت مد شرکت کنید واینکه چطور با این دوره آشنا شدید؟

از زمانی که تصمیم گرفتم وارد دنیای فشن و طراحی لباس بشوم خیلی مطالعه می‌کردم، خیلی سماجت به خرج می‌دادم چون می‌دانستم که هیچ نتیجه ‌ی بدون سماجت بدست نمی‌آید، جستوجوگری زیادی داشتم در این حوزه ، همچنین آینده این شغل و جایگاهش در ایران و دنیا را بررسی کردم، و خوشبختانه در این بین با خیلی از اساتید ارتباط گرفتم و مدام کارهایشان را در سوشال مدیاهای مختلف مثل لینکدین و اینستاگرام دنبال می‌کردم و نظراتشان و دیدگاهشان را بررسی می‌کردم و می‌خواندم. و لذت می‌بردم تا اینکه  چند سال پیش با استاد جهرمیان آشنا شدم و از طریق ایشان با استاد عزیزم آقای رحیمی اشنا شدم، من در تمام لایوهای ایشان در دوران قرنطینه شرکت کردم.

شنوای تجارب گرانبهایشان بودم و خیلی چیزها یاد گرفتم از ایشان، و همین امر موجب شد که وارد دوره «مدیریت مُد» بشوم تا بتوانم به صورت کاملا جدی و حرفه ‌ی این موضوعات را درک کنم، که بابت این تصمیمم بسیار خوشحالم و مطمئن هستم اتفاقات بسیار خوبی برایم رخ خواهد داد.

 

مصاحبه با فعالین عرصه پوشاک کشور3

آقای بیات فر بعد از گذرندان این دوره ی آموزشی خودتان را کجای این صنعت می‌بینید و چقدر موفق بودید در یافتن جایگاه اصلی خودتان در این صنعت؟

مطمئنا  هر کس وارد هر حرفه‌ای می‌شود قطع به یقین و صد در صد برای موفقیت می‌آید.

من هم مثل بقیه‌، با این دید که بتوانم یاد بگیرم و اجرا کنم و مطمئنا آموزه‌های من از این دوره باعث روشن شدن مسیر و رسیدن به خواسته‌هام خواهد شد، این دوره باعث شد به اقیانوس درونم شیرجه‌ای بزنم، شما هر چه قدر به عمق این اقیانوس نزدیک بشوید زیبایی بیشتری را مشاهده می‌کنید و من هم، هم‌اکنون در حال کشف اقیانوس‌های درونم هستم تا بتوانم جایگاه واقعی خودم را پیدا کنم و بتوانم رنگ واقعیت به ایده‌هایم ببخشم.

چون ایده یک فکره، فکری که وقتی دریافتش می‌کنی، چیزی بیش از آنچه تصور کنی درون خودش دارد.

حالا این ایده به ذهنم رسیده و در حال بررسی کردن آن هستم.

احساس می‌کنم که روز به روز به آن چیزی که می‌خواهم نزدیک‌تر می‌شوم و قطعا آینده روشنه!

چشم انداز و رسالت شما برای بودن دراین صنعت و عرصه‌ی فشن چیست؟

از رسالت پرسیدید، اجازه بدید نظر خودم را بگویم که رسالت یعنی ایجاد یک تغییر درونی، چون بزرگترین تغییرات از درون انسان‌ها شروع می‌شود. می‌دانید این را گفتم چون رسالت داشتن خیلی بزرگه و یک نوع تعهد درونش  هست.

تعهدی ک باید قید خیلی از چیزها را بخاطرش زد.

حقیقتا هدفم زنده کردن فرهنگ و هنر ایرانی در عرصه جهانی به صورت مُدرن هست، و اینکه همیشه فرد تاثیرگزاری باشم.

چون اعتقادم اینه همه‌ی ماها برای ماموریتی به این دنیا آمده‌ایم و قطعا این مسیر  رسیدن بسیار سخت و دشوار است.

در کل ما باید هدفمان را پیدا کنیم! تا شغل و حرفه.

چون هدف واقعا شکل دهنده نظم هست و یکی از جوهره‌های وجودی ما است، دقیقا همان دلیلی که ماها در این زمان مشخص در این تاریخ داریم زندگی می‌کنیم، چون تمام وجود ما گره خورده به چیزهایی که برای تکمیلشان اینجا هستیم.

هر مسیری که انتخاب می‌کنیم باید یادمان باشد که سختی‌های مسیر فقط برای این اینجاست که ما را برای هدف‌هایمان آماده کننپد.

و هدف دیگری که دارم، این هست که در حیطه مد پایدار و ادغام فرهنگ و هنر ایرانی و میکس کردن آن با مد دنیا فعالیت کنم، در کل اگر هدفی نباشد، موفقیتی وجود ندارد چون به قول فرد بزرگی که همیشه می‌گفتند، تا عاشق کارت نباشی حاضر نمی‌شوی 6 صبح از خواب بیدار بشوی و شبانه روزی کار کنی.

 

سپاسگذاریم از شما جناب بیات‌فر عزیز، آرزو و امید موفقیت و سربلندی در عرصه فشن کشورمان را برای شما داریم.