مصاحبه مرکز دیزاین ورجاوند با آقای بهادر صادقی، فعال در حوزه کسب وکار پوشاک در شهر شیراز.

 

سلام و درود خدمت شما جناب صادقی، در ابتدای بحث لطف می‌کنین برای ما و خوانندگان مطرح کنید که کسب وکار و فعالیت‌های شما در حوزه پوشاک از کجا شروع شد و در حال حاضر در کجا قرار دارید?

سلام خدمت شما و همراهان عزیز ورجاوند، باید بگم که شروع کار من از تاناکورا به عبارتی همان حوزه second hand و خرید و فروش اجناس دسته دوم از برندهای خارجی بوده. از آن جایی که از بچگی علاقه به مد و لباس داشته‌ام و پیگیر و دنبال کننده فشن بوده‌ام و همچنین مصرف کننده برندها و محصولات بسیار متنوعی در حوزه فشن هستم و از همین طریق توانستم پی ببرم به فرهنگ مصرفی مردم ایران و آسیب شناسی کنم بین محصولاتی که وارد می‌شده است و از همین طریق بتوانم با تجربیاتی که کسب کردم خودم دست به کار شوم و آن چیزی که مردم می‌خواهند را به آن‌ها عرضه کنم. من با تجربیاتی که به دست آوردم و توانستم جزئیات،کمی،کاستی و نقص‌ها رو ببینم و لمس کنم توانستم قوی‌تر عمل کنم در عرصه فروش. فعالیت در تاناکورا تجربیات من را چند برابر کرد. حدود 15 سال پیش که هنوز در ایران کلمه برند مفهومی نداشت، از برندهای خارجی محصولات وارد می‌کردم. و همین مسئله باعث سخت شدن پروموت و تبلیغ کردن محصولات برای من بود. به طوری که من جز نفراتی بودم که شومیز عرضه می‌کردم اما برای جذب مخاطب دچار مشکل بودم چون این مدل از پیراهن در اون برهه جایی نداشت. و همچنین شلوارهای مام استایل که فقط تعداد محدودی از افرادی که گرایش‌های هنری داشتند مخاطب این محصولات بودند. تا جایی که تصمیم گرفتم از این فضای کاری second hand فاصله بگیرم در صورتی که همین الان در کشورهای اروپایی جز بیزینس‌های برتر هست به دلیل شکل گیری مد پایدار و محافظت از محیط زیست، اما هنوز در ایران امری جا افتاده و مورد پسند نیست. چالش دوم که در کار برای من پیش آمد عرضه لباس‌هایی بود که کاملا ساده اما دارای کیفیت بالایی بودند که باز هم در آن برهه مردم لباس‌هایی ماکسیمال و پرزرق و برق می‌پسندیدند و البته بحث قیمت هم مطرح بود به طوری که چین بازار ایران را به دست گرفته بود. با وجود این که محصولاتی که عرضه می‌کردم وجه تمایزی که داشت جنس و مرغوب بودن محصول بود در صورتی که عده‌ای از مردم ترجیح می‌دادند محصول کم کیفیت اما با هزینه پایین‌تر تهیه کنند. یک چیزی که در کسب وکار برای من همیشه ارزش بوده است، کیفیت و جنس مرغوب و راحت محصول است. به عنوان مثال لباس‌هایی از جنس نخ، راحتی و سلامتی و به تبع اعتماد به نفس را برای مخاطب به ارمغان می‌آورد. اما در بازار می‌بینیم که اجناسی با پلی استر و به اصطلاح با دوام بیشتر مخاطبان بیشتری دارد! که متاسفانه از عدم آگاهی مخاطبان و مردم عزیز ناشی است. و می‌تونم بگم که در حال فروشگاه دار محصولاتی در حوزه پوشاک در دو لاین مردانه و زنانه هستم. چندین شعبه در شهر شیراز دایر کردم و متناسب با ارزش‌های خودم و مردم ایران محصولاتی درخور و با کیفیت عرضه می‌کنیم.

آقای صادقی عزیز، در مورد شیوه شروع فعالیت و تجربه خودتان صحبتی دارید؟ خوشحال می‌شویم که بشنویم!

از نظر من و تجربیاتی که دارم کسانی که قصد شروع فعالیت را دارند، حتما حتما حداقل باید 5 سال سابقه کار در کنار افراد باتجربه رو داشته باشن! کنار کسانی در همین حوزه قرار بگیرند که متخصص و مجرب هستن و کار در کنار این افراد ارزشمندتر از شروع کار به تنهایی است.

شما با وجود چندین سال سابقه کاری حرفه‌ای چطور شد که تصمیم گرفتین وارد دوره مدیریت مد و برندینگ بشوید؟

همینطور که می‌دونید من با 15 سال سابقه کاری و تجربه‌هایی که به سختی به دست آوردم اما چون تحصیلات آکادمیک و تخصصی این حوزه رو نداشتم تصمیم من بر این شد که حتما شرکت کنم و تخصص را بیاورم در کنار تجربیات خودم. و با این کار نتیجه فعالیت‌هایم قطعا بهتر و بیشتر خواهد شد.

آقای صادقی هدف شما برندسازی است؟

بله و میخواهم در یک پروسه طولانی مدت با تشکیل یک تیم قوی و متخصص این کار را انجام دهم. دقیقا متناسب با نوع برنامه ریزی و استراتژی‌های بیزینس‌های خارج از کشور که طبیعتا برای شروع یک فعالیت حدود 5 تا 7 سال زمان برای ایجاد زیرساخت‌ها لازم است. دقیقا مانند کاشت یک درخت که تا چند سال اول جز رسیدگی چیزی نمی‌خواهد و میوه‌ای هم ندارد اما بعد از آن تا سال‌های سال ثمره آن پابرجاست.

جناب صادقی شما با پشت سر گذاشتن چند جلسه از دوره مدیریت مد و برندینگ، خودتان را در قبل و بعد از شرکت در دوره درنظر بگیرید و تمایز و اتفاق‌هایی که افتاده را برایمان شرح دهید؟

در ابتدا باعث خوشحالی بنده بوده است که از صحبت‌های اساتید متوجه شدم جز آن اقلیت سرکوب شده در این صنعت نیستم. برای من یک چالش بود که اصول پایه‌ای و آکادمیک را یاد بگیرم و تا اینجا موفق عمل کرده‌ام و این هم به دلیل تعاملات و گفتوگو‌ها و انتقال خوب مفاهیم از سمت اساتید هست.

جناب صادقی در ایران و در لا به لای فعالیت‌ها به مبحثی تحت عنوان مدیریت مد و برندینگ برخورده بودین؟ چقدر آشنایی داشتید؟

این مبحث را که در خارج از کشور به صورت تخصصی و حرفه‌ای تدریس و انجام می‌شود را شنیده بودم اما در ایران برای اولین بار بود. البته هستند افرادی که در این حوزه فعالیت دارند اما نه به این صورت جامع چون کمی و کاستی‌هایی وجود دارد و تخصصی به مباحث مدیریتی فشن نمی‌پردازند.

و در نهایت به عنوان سوال آخر اینکه جناب صادقی دوره مدیریت مد چه فضاهایی را برای شما به وجود آورده که تا قبل از این نبوده و یا بهش فکر نکرده بودین؟

ارتباطات مثبت و سازنده با اساتید و شما تیم ورجاوند و همچنین تعاملات فکری که باعث ایجاد ایده و محصول می‌شود.  

جناب بهادر صادقی عزیز، از سمت تیم ورجاوند از شما و حضور و انتقال تجربیاتتان کمال تشکر را دارم و آرزوی موفقیت و سربلندی.