مصاحبه مرکز دیزاین ورجاوند با خانم مرضیه رضایی فعال حوزه مد و پوشاک در شهر شیراز

 

با عرض سلام و درود خدمت شما خانم رضائی عزیز، لطفا خودتان را برای ما و همراهان ورجاوند معرفی کنید؟

سلام و عرض ادب خدمت شما و ورجاوندی‌های عزیزمان، مرضیه رضائی هستم، ساکن شیراز و خداوند را شکر می‌کنم و سپاسگزار از شما که بنده را دعوت به مصاحبه فرمودید، خدمتتان که عرض کنم بنده کارشناس برق الکترونیک هستم که تحصیلات دبیرستانم را هم در رشته ریاضی و فیزیک گذراندم.  

از فعالیت‌های پیشین خودتان و اینکه چطور مشغول شدید در عرصه‌ی فشن و چه فعالیت‌هایی انجام داده‌اید؟

بنده بعد از فارغ التحصیل شدن فعالیت‌هایی در حوزه‌ی مدرک تحصیلی خودم داشتم. حقیقت امر این است که من کاملا بدون علاقه به این رشته و به صرفه مهندسی مشغول شدم، به همین خاطر بعد از تمام شدن تحصیلاتم به دنبال علایق خودم که در حوزه‌ی هنر بود رفتم، گاهی شعر می‌نوشتم و گاهی هم نقاشی و کارهایی در زمینه‌ی دوختن کیف‌های چرم هم انجام دادم، در حوزه‌ی بازاریابی و فروش هم حدود دو سال و نیم مشغول بودم. آنچه من را وارد دنیای هنر طراحی لباس کرد، اشتیاق درونی من نسبت به هنر زیبای لباس پوشیدن بود تا اینکه‌ به صورت جدی تصمیم به گذراندن دوره‌ی طراحی لباس گرفتم و وارد دوره‌ی جامع طراحی لباس در سازمان مدیریت صنعتی شیراز شدم، هم‌زمان هم یک دوره خیاطی را گذراندم و در همین راستا وورکشاپ‌های مختلف در همین زمینه را شرکت کردم، بعد از تمام شدن دوره‌های آموزشی اولین کالکشن رسمی خودم را با عنوان «کوچ» در پاییز ۹۸ ارائه دادم  که به لطف الله با استقبال خوبی هم رو برو شد که این تازه ابتدای راه هست.  

شما از فارغ التحصیلان دوره‌ی مدیریت مد هستید، چطور شد که وارد این دوره‌ی آموزشی شدید و دستاورد شما از این دوره چه بوده است؟

بله، من یکی از فارغ التحصیلان این دوره هستم و خدا را بابت این موهبت شکرگزارم. خدمتتان که عرض کنم به علت اینکه مدام به دنبال ارتقا سطح آموزشی خودم بوده و هستم با تبلیغات یک سمینار در این حوزه رو به رو شدم که اگر اشتباه نکنم سمینار آبان ماه ۹۸ برگزار شد که من شرکت کردم، به جرات می‌توانم به عنوان یکی از نقاط عطف دوران زندگی هنری خودم ازش یاد کنم، و بعد از حضور در آن سمینار تصمیم گرفتم دوره‌ی مدیریت مد ۳۶۰ درجه را شرکت کنم. اگر بخواهم از دستاوردهای خودم خدمتتان بگویم، بزرگترین و مهم ترین مسئله این است که در ابتدا تشخیص بدهید کجا ایستاده‌اید و به کجا می‌خواهید برسید، که دقیقا این دوره به علت تجربیات بالایی که اساتید محترم در لایه‌های مختلف صنعت مد داشتند می‌تواند راهنمای چراغ به دستی باشد که ما را هدایت کند به سمت مقصد، صد البته به شرط خواستن و عمل کردن ما! از نظر بنده دستاورد بیرونی نتیجه‌ی یک انقلاب درونی برگرفته از آموزش و فرزانگی است که به لطف الله با این آموزش‌ها در آینده‌ی نزدیک برای بنده رخ خواهد داد.
مصاحبه با فعالین عرصه پوشاک کشور 7

با فرا گرفتن مباحث درسی دوره‌ی مدیریت مد چه تغییرات نگرشی و علمی در شما به وجود آمد؟

باید عرض کنم که تغییرات عملی، حاصل به عمل درآوردن آن آموزش‌هاست که قطعا در خدماتی که در آینده ارائه خواهم داد مشهود هست. و تغییرات نگرشی که همه چیز از همین نگرش سرچشمه می‌گیرد، تغییرات بسیار زیاد در من ایجاد شد، تا جایی که به من کمک کرده مقاله‌ای در همین خصوص بنویسم. از نظر من رسالت دوره‌ی مدیریت مد انگار همین بوده است که دست من را بگیرد و به لبه‌ی پنجره‌ای ببرد و چشم انداز وسیعی از دنیای مد آن سمت پنجره را به من نشان بدهد که تا قبل از آن هرگز ندیده بودم و علاوه بر این که علمش را نداشتم، زاویه دیدم را به صورت اصولی به این رشته و دنیای زیبا و پر از مفهوم آن عوض کرد که همه بر پایه آموزش علمی سوار هستن. موضوع دیگری که تاثیر بسیار بر نگرش آموزش دهنده می‌گذارد این است که اولین پله‌ی آموزش را با خودشناسی شروع می‌کنند، که اساس رشد در هر کسب و کاری است.  

از برنامه‌ها به خصوص رسالت خودتان در دنیای فشن برایمان بگوئید، اینکه الان فکر می‌کنید در کجای دنیای مد هستید و قرار است در کجا قرار بگیرید؟

ممنونم از شما که از من از رسالت می‌پرسید، که بسیار بار مسئولیتی زیادی را در پی دارد اما قطعا شیرین، همیشه دوست داشتم در کل زندگی‌ام منشا اثر باشم و همیشه به این فکر می‌کردم باید خالق اثری از خودم باشم، تا اینکه تقریبا جایگاهم را پیدا کردم که به عنوان فعال در حوزه مد مشغول باشم، پس قطعا رسالتم هم مستثنا از این قضیه نیست، اعتقاد قلبی من این است که یک طراح لباس باید رسالتش را از طراحی بداند و با ارزش گذاشتن به دیدگاه مخاطب، اثری خلق کند در خور و شایسته‌ی ارزش‌های یک «انسان». الان دقیقا در نقطه‌ی شروع هستم و قرار گرفتن من که در کدام نقطه‌ی این دنیا‌ی وسیع و زیبای مد باشد هم خدا می‌داند و لطفی که از طرف الله به من بشود، که قطعا برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدتی را مشخص کردم. در آخر از خانه‌ی مد ورجاوند به خاطر تلاش‌هایشان سپاسگذارم و از خداوند برای ایشان برکت روز افزون و عاقبت بخیری در دنیا و اخرت را خواهانم.   سخن پایانی : روی صحبتم به خویشتن، خویش است: اگر شخصی …. رفتگر نامیده می‌شود، باید همانگونه خیابان‌ها و معابر را جارو کند که میکل آنژ نقاشی می‌کرد، بتهون سمفونی می‌ساخت و شکسپیر شعر می‌سرود. او باید آنگونه خیابان‌ها را جارو کند که تمامی موجودات آسمانی و زمینی مکثی کنند و بگویند : «اینجا رفتگری کار می‌کرد که کارش را خوب انجام می‌داد»            مارتین لوترکینگ    

بسیار ممنون و متشکر از شما خانم رضایی عزیز و گفته‌های ارزشمند شما، مرکز دیزاین ورجاوند آرزو و امید سربلندی و پیروزمندی را برای شما دارد.