مصاحبه مرکز دیزاین ورجاوند با آقای آریا رضایی، فعال در حوزه کسب وکار پوشاک در شهر شیراز.

با عرض سلام خدمت شما جناب رضایی، لطف می‌کنین خودتون را برای ما و مخاطبین مرکز ذیزاین ورجاوند معرفی کنید و از پیشینه فعالیت‌های خود و اینکه در حال حاضر چه جایگاهی در صنعت کسب وکار پوشاک دارید، بگویید؟

سلام خدمت شما تیم ورجاوند و همکاران و مخاطبان شما، بنده آریا رضایی هستم، 24 ساله در رشته عمران تحصیل کرده‌ام. کارم را با فروشندگی شروع کردم و طولی نکشید که جز بهترین فروشنده‌‌های مجتمع شدم. از افراد زیادی پیشنهاد کار می‌گرفتم و تجربه فعالیت در چندین برند مانند فرشتگان و نایک اسپرت ستارخان را دارم. تجربه زیاد فعالیت در فروشگاه‌های مختلف را دارم. و در نهایت بعد از گذشت چهار سال به این نتیجه رسیدم که فروشندگی جایگاه اصلی من نیست و نیازهای من را برآورده نمی‌سازد. اینجا تصمیم گرفتم مدیر کسب وکار خودم باشم و در سن 19 سالگی کسب وکار شخصی خودم را استارت زدم.
بعد از مدتی فروشنگی برای فروشگاه خودم وارد حوزه کاری فرنیچر و دکوراسیون داخلی شدم. و دکور فست فود پینو پینو شهرک گلستان را از صفر تا صد کار کرده‌ام. این موفقیت در فعالیت فرنیچر برمی‌گردد به تحصیل من در رشته عمران.
و متاسفانه به دلیل اینکه در این شغل قرارداد سفت و محکمی نبسته بودیم و رسمی نبود من دچار شکست و ضرر شدم و از این کار فاصله گرفتم.
من به خاطر چند وجهی بودن و در شغل از این شاخه به آن شاخه زیاد پریدم و در همین راستا تجربیات بالایی هم نداشتم شکست خوردم و همه  سرمایه‌ای که داشتم از بین رفت. بدهکاری‌ها به بانک و اشخاص به وجود آمد.
به دنبال این اتفاق، پیشنهاد یکی از همکاران قدیمی را برای همکاری قبول کردم اینکه ایشان صاحب چهار فروشگاه پوشاک بودند و چون ورشکسته شده بودند و ‌می‌خواستند با کمترین ضرر مالی از بازار خارج شوند. شروع کردیم به همکاری و بنده مدیر فروش فروشگاه‌های ایشان بودم و همچنین تمامی کارهای مربوط به رسیدگی کل فروشگاه‌ها به عهده من بود. خوشبختانه بعد از مدت یک سال با کمترین ضرر مالی از بازار پوشاک خارج شدند.
این همکار عزیز بعد از اینکه سه تا از فروشگاه‌های خودشان را واگذار کردند، یکی از فروشگاه‌های خود را با همه اجناس و دکور به من واگذار کردند به عبارتی من از ایشان خریداری کردم و در ادامه با یک همکار خیاط که در نیم طبقه همین فروشگاه مستقر شد، فعالیت را از سر گرفتیم و ادامه دادیم.
بعد از مدتی که کار مستقل خودم را داشتم توانستم بدهی‌ها را پرداخت کنم و حتی با کمک خوانواده یک خانه برای خودم تهیه کردم. در صورتی که من غیر از این بوتیک منبع درآمد دیگری ندارم و به مدت سه سال است که مداوم مشغول فعالیت هستم.
تفکر من به عنوان کسی که از سن پایین شروع کرده به کار این است که حتما حتما باید حدود سه تا پنج سال زمان بگذاری تجربه کسب کنی تا بتوانی درنهایت کسب وکار خودت را داشته باشی. با تلاش و پشتکار و هدف‌گذاری و برنامه ریزی و مدیریت می‌توان به خواسته خودت جامه عمل بپوشانی.
با وجود اینکه در دوسال متوالی 98 و 99 در بهترین زمان‌های فروش، ما به مشکل برخوردیم یکی اتفاق سیل شیراز و دیگری همین وضعیت کرونا، باز هم من خودم را یک کاسب موفق می‌دانم. اما نکته مهم اینکه ذهنیت من این نیست که همیشه یک فروشنده باشم بلکه اهداف و آرزوهای بزرگتری در سر دارم.

جناب رضایی درمورد جزئیات کسب وکارتان و اینکه در چه لاینی فعالیت می‌کنین؟ مدل کسب وکار شما به چه صورت، آنلاین یا فقط حضوری؟

من در صنف‌های مختلف پوشاک و در لاین‌های زنانه و مردانه فعالیت داشته‌ام. ولی همیشه اولویت خودم با پوشاک مردانه است. به این دلیل که با توجه به سابقه کاری و شناختی که مخاطبان از من دارند و جایگاهی که طی چندین سال برای من به وجود آمده و تثبیت شده است. به طوری که سابقا در هر فروشگاه و یا برندی فعالیت داشتم صرفا به دلیل اینکه مشتری من بودند از آن فروشگاه خرید می‌کردند. و این اصل مهمی در کسب وکار است برای من که بتوانم به شکلی فعالیت‌ داشته باشم که همیشه مشتری ثابت و وفادار خودم را داشته باشم و حفظ کنم.

آقای رضایی محصولات شما چند درصد ایرانی و چند درصد وارداتی است؟

یک مقدار اندکی از محصولات من وارداتی است و تعداد بیشتری از تولیدکنندگان تهران خرید می‌کنم. اما این نکته لازم به ذکر است که من به دلیل تجارب گذشته کاری و اینکه شکست خوردم و سرمایه از دست دادم مجبور به خرید چکی و اعتباری هستم و متاسفانه من مقدار زیادی اعتبار بین برندها و تولیدکنندگان ایرانی ندارم به دلیل ارتباطات کم و تعاملات پایین. هرچند با همین مقدار ارتباطات و اعتبار دست به همکاری و خرید می‌زنم. و اگر می‌توانستم به صورت صد درصد از برندها و تولیدکنندگان ایرانی اجناسم را تهیه کنم به مراتب بهتر و پربازده تر خواهد بود.

جناب رضایی چرا تصمیم به شرکت در دوره مدیریت مد و برندینگ گرفتین؟ احساس نیاز شما چی بود؟

سقف آرزوهای من خیلی بلندتر از جای فعلی من است. و اینکه همیشه دو صفت به خودم ربط می‌دادم، شکست ناپذیری و متمایز بودن!
این‌ها را در باورهایم گنجاندم و با پشتکار و استعدادم می‌خواهم به اهداف و آرزوهایم برسم و البته می‌دانم که نیاز به تلاش مستمر دارد. من خودم را در وجود و رفتارهای آقای رامین جوانرود مدیرعامل برند بادی اسپینر دیدم! همه فعالیت‌ها و کارهایی که انجام داده بودند در گذشته خودشان و اتفاقاتی که برایشان رقم خورده بود من را یاد زندگی و تجربیات خودم می‌انداخت. این قضیه را در گفت وگوی جناب سهراب رحیمی با آقای جوانرود بصورت لایو در اینستاگرام دیدم و شنیدم و از آنجا به این مسائل پی بردم و دنبال کردم. و بعد از ارتباط گرفتن با آقای رحیمی متوجه شدم که چه مطالبی را تدریس می‌کنند و در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنند و در آخر متوجه شدم که این دوره و کلاس دقیقا جای من است برای رسیدن به آرزوهایم.
و یکی از دلایل مهم بنده برای شرکت در دوره مدیریت مد خود جناب رحیمی بودند که توانستم بسیار عالی با ایشان ارتباط بگیرم و متوجه بشم که در جای درستی قرار دارم و باید بصورت خستگی ناپذیری ادامه دهم.

جناب رضایی بعد از گذشت چند جلسه با مطرح شدن مباحث مدیریتی در حوزه فشن، خودتان را در کجا پیدا کردید؟ و اینکه آیا توانستید به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرید؟

با یک سری ذهنیت‌هایی که از شرکت در لایوهای آموزشی جناب رحیمی به دست آورده بودم وارد این دوره شدم، اون موارد برای من خیلی جذاب و قابل تامل بود. در جلسات اول کلاس چون نسبتا به این موارد که چه کسی هستم و از زندگی چه می‌خواهم رسیده بودم، بهتر با کلاس همراه شدم. با وجود مطالعاتی که داشتم بهتر توانستم ارتباط برقرار کنم با این مطالب و بدانم که در کجای زندگی ایستاده‌ام. با وجود آرزوهای بزرگ من جناب رحیمی مانند چراغ راهی هستند برای رسیدن به این اهداف. بعد از فراگیری مطالب تخصصی در این کلاس کل ذهنیت و بینش من نسبت به فعالیت‌های خودم تغییر کرده و تقریبا دانسته‌های من زیر سوال رفته است. این راه خیلی سخت‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کردم و بسیار بزرگ‌تر و شاید کمی ترسناک! و صد البته که جا نزدن و صبر و پشتکار می‌خواهد و من آدم این راه طولانی و سخت هستم.

آقای رضایی دید و نگرش شما در قبل و بعد از شرکت در دوره مدیریت مد چقدر تغییر کرده است؟ این کلاس درس چه فضاهایی برای شما باز کرده؟

این دوره الفبای کسب وکار آینده من را دارد به صورت سازمانی و جامع و کامل برایم نشان می‌دهد و می‌گوید اگر قرار است برند شخصی خودت را داشته باشی چه مواردی مورد نیاز است برای ساختنش! به عنوان مثال مبحث بازاریابی، من قبل از شنیدن مفاهیم تخصصی و یادگیری روند اصلی و چیستی بازاریابی، همان نگرش عامیانه و سطحی را داشتم که تا حدی غلط بود و در کار کمکی به من نمی‌کرد.
و مهم تر اینکه ما متناسب با خط فکری سازماندهی شده و حرفه‌ای که برای کسب وکار لازم و احتیاج است با شما مرکز دیزاین ورجاوند و استاد رحیمی و تیم ایشان همراه ‌شده‌ایم.
و ارتباطات گسترده‌ای که از این کلاس نصیب ما می‌شود بسیار حائز اهمیت است به طوری که من و یکی از دوستانی که از دوره پیشین مدیریت مد فارغ التحصیل شده‌اند قرار همکاری گذاشته‌ایم و این از مزایای دلنشین و جذاب دوره مدیریت مد و برندسازی است.

و در آخر اینکه جناب رضایی شما خودتان را در 10 سال آینده خودتان را کجای صنعت پوشاک می‌بینید؟

با شروعی که الان داشتم و خب صحبت‌های من در حال حاضر با نظریات من در چند ماه دیگر و با پایان دوره قطعا تغییر کرده است، و آن چیزی که مهم است پخته تر شدن من است. من به شرط اینکه بتوانم تا 10آینده منابع مورد نیاز و تشکیل تیم قوی که هماهنگ و هم هدف مدیریت شود با همکاری یکدیگر بهترین نتیجه را رقم بزنیم. می‌توانیم در 10 سال آینده جز یکی از بهترین برندهای ایرانی باشیم و با نمونه‌های مشابه خارجی خود در رقابت باشیم.

ممنون و متشکر از شما جناب آریا رضایی فعال حوزه پوشاک که وقت و تجربیات خودتان را در اختیار ما و مخاطبین ورجاوند قرار دادین، با آرزوی سلامتی و پیروزی و سربلندی شما.