مصاحبه مرکز دیزاین ورجاوند با خانم مژده عبدلی، فعال حوزه مد و پوشاک در شهر جهرم استان فارس.

 

خانم عبدلی با عرض سلام خدمت شما، لطف می‌کنین خودتان را برای ما و مخاطبان ورجاوند معرفی کنید؟

با سلام خدمت شما و مخاطبان ورجاوند، مژده عبدلی هستم، متولد سال ۶۶، فارغ التحصیل رشته‌ی کامپیوتر گرایش نرم افزار از استان فارس شهرستان جهرم. از سال ۹۶ وارد حوزه ی مد و فشن شدم و در حال حاضر سه سال هست که تولید کننده‌ی پوشاک مردانه هستم.  

خانم عبدلی از خودتان و پیشینه فعالیت‌هایی که به انجام رساندید بگویید و اینکه چطور رسیدید به فعالیت در صنعت فشن؟

اگر بخواهم خدمتتان یک رزومه از خودم ارائه بدهم، بهتر است اینطور بگویم که در دبیرستان که رشته‌ی ریاضی فیزیک را می‌خواندم، در کنارش یک سری دوره‌های زبان انگلیسی تا IELTS مقدماتی را گذراندم، حدودا در زمان تحصیلم در دانشگاه دو سال مسئول سایت دانشگاه بودم و همچنین عضو انجمن علمی و ادبی دانشگاه بودم و در تیم‌های ورزشی مثل کوهنوردی و فوتسال و آمادگی جسمانی مشارکت داشتم و یک سری پروژه های علمی هم زیر نظر اساتیدم انجام می‌دادم. بعد از فراغت از تحصیل در شرکت برنامه نویسی در جهرم مشغول به کار شدم، یک مدت خیلی کوتاه در دفتر بیمه مشغول به کار شدم، تعدادی دوره هایی را زیر نظر فنی حرفه ای گذراندم، دوره محاسبات و تصویر سه بعدی مطلب، دوره‌ی طراحی وب، دوره طراحی مجله و روزنامه، و بعد به دنبال گرفتن مجوز تاسیس آموزشگاه علمی آزاد کامپیوتر رفتم که بعد از اخذ مجوز بنا به شرایط آن زمان و بازار کار نامناسب شروع به فعالیت نکردم اما با همان مجوز با دانشگاه آزاد سه سال همکاری داشتم و دوره‌های آی سی دی ال رو در دانشگاه برگزار می‌کردم. در کل هیچ کدام از این‌ها آن هدفی که من می‌خواستم دنبال کنم نبودند، آرزوها و اهدافم خیلی بلند تراز این دوره‌ها بود، همیشه دوست داشتم مدیریت کسب وکار خودم را داشته باشم، کاری که از صفر تا صدش را خودم اداره کنم و حرف اول و آخر را این من باشم که می‌زند. به همین علت اقدام کردم به شرکت کردن در یک سری دوره‌های نازک دوزی زنانه چون دوخت و دوز و خیاطی از علایق‌ام از بچگی بوده و این شد که تصمیم گرفتم یک کارگاه تولیدی داشته باشم و در حال حاضر سه سال هست که در این عرصه مشغول هستم و کاملا راضی‌ام.
مصاحبه با فعالین عرصه پوشاک کشور 9

شما یکی از فارغ التحصیلان دوره مدیریت مد هستین و در حال حاضر مشغول فعالیت بر روی برند خودتان هستین که سامان گرفته از فعالیت‌های شما در دوره مدیریت مد است. در حال حاضر، حال برند و کسب وکار شما چطور است؟ و چه فرصت‌ها و مزیت‌هایی از دوره مدیریت مد برای شما باز شده است؟

کارم را به روال قبل ولی با دیدی کارآمد تر پیش می‌برم، در رابطه با برندم که بخواهم بگویم خدمتتان در شرف به دنیا آمدن هست که بهار ۱۴۰۰ متولد خواهد شد و یک کالکشن خوب و پراز حس را برای بهار خواهیم داشت، در حقیقت دوره‌ی مدیریت مد ۳۶۰ درجه با مدیریت استاد رحیمی عزیز یک فرصت خیلی عالی و بزرگ بود. برای من مثل یک لامپ خیلی بزرگ بود با یک نور خیلی زیاد یک دفعه روشن شد، دیدم را باز کرد، ذهنیت‌ من را به کل عوض کرد باعث شد عمیق تر ببینم و فکر کنم و اینکه بیشتر با فضای مد و فشن آشنا بشوم حتی مفهوم مد رو بیشتر درک کنم، با افراد خیلی خوبی در این دوره ارتباط بگیرم با اساتید بسیار برجسته جهت گرفتن راهنمایی. یکی از مزایایی که این دوره می‌تواند داشته باشد شروع دوره با توسعه فردی است که این بی نظیره! تو را با خودت بیشتر آشنا می‌کند و باعث می‌شود تو بهتر و بیشتر خودت را بشناسی، بپذیری و باور داشته باشی و با خود واقعی‌ات ملاقات کنی، چی بهتر و ارزشمند تر از این که با شناخت خودت و توانایی‌های واقعی‌ات بخواهی کاری را انجام بدهی، کاری که دوستش داری! یکی از مزیت‌های عالی دیگه  دوره مدیریت مد این است که با افراد زیادی آشنا شدم و تعامل برقرار کردم حتی آن‌هایی که خارج از ایران بودند با بعضی از آن‌ها وارد کار شدم با خریداران و فروشندگان زیادی به واسطه‌ی گروه‌هایی که تشکیل شد آشنا شدم و حتی این امکان هم وجود دارد که تیم مناسب کاری خودت را پیدا کنی و تیم‌ات را تشکیل بدهی و قوی‌تر و بهتر از قبل ادامه بدهی. در کل که برای من عالی بود مخصوصا با استاد رحیمی بزرگوار.  

خانم عبدلی چشم انداز و آینده کسب وکار خودتان را چطور می‌بینید؟ چه استراتژی‌هایی چیده‌اید برای ادامه؟

حقیقتش دیدم نسبت به آینده روشن است! درسته که الان مقدار کمی بی‌ثباتی داریم ولی ماندگار نیست و به زودی روال منسجم تری را در پیش خواهیم داشت و هیچ کدوم دلیل بر توقف ما نبوده و نیست. من تا چند سال آینده قطعا کارم را گسترش خواهم داد و از الان دارم برای آن موقع تلاش می‌کنم که آن اتفاق بی‌افتد و قطعا هم خواهد افتاد ویک سری برنامه‌ها را در ذهن دارم که به آن‌ها سر و سامان بدهم و تا عملی نشدن‌شان ترجیح میدم صحبتی نکنم. سپاس که به حرف‌های من توجه و مطالعه کردین اوقات‌تان خوش.    

مرکز دیزاین ورجاوند برای شما و اهداف عالی شما در صنعت فشن ایران آرزو و امید پیروزی و سربلندی را دارد. به امید موفقیت همه فعالین عرصه پوشاک کشور و بودن آن‌ها در سطح جهانی.